Urlop za granica: zwiedzanie, plaża i basen...

 
 

  

Polacy planujący wyjechać w tym roku na wakacje za granicę przede wszystkim mają zamiar zwiedzać (82 proc. osób) oraz wypoczywać na plaży lub basenie (68 proc.), wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Mondial Assistance. 

Wyniki badania „Plany wakacyjne Polaków” pokazują, że tylko 20 proc. planujących wyjechać za granicę ma w planach uprawianie sportu. Jednak nawet, jeśli naszym wakacyjnym celem jest przede wszystkim leniuchowanie na plaży lub zwiedzanie, musimy pamiętać o zakupie polisy. Zasada jest prosta. Polisę przed wyjazdem powinien kupić każdy, ponieważ nieprzewidziane sytuacje zdarzają się wszędzie, niezależnie od miejsca i formy spędzania czasu. Pomoc medyczna za granicą jest zawsze kosztowna i nawet wizyta ambulatoryjna czy prosty zabieg, będzie dotkliwy dla budżetu, a przy poważnych przypadkach medycznych koszty leczenia są wręcz astronomiczne. Kilka lat temu jedna  z naszych klientek poślizgnęła się wchodząc do basenu. Aby nie upaść, złapała się gzymsu i tak niefortunnie złamała palec, że niezbędna była hospitalizacja oraz operacja. Gdyby nie polisa, koszt wakacji wzrósłby diametralnie - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. 

Polisa szyta na miarę

Poprzez różne warianty i dodatkowe opcje, które ubezpieczający się może wykupić podczas wyboru ubezpieczenia, istnieje możliwość zbudowania ochrony najbardziej dopasowanej do planowanej formy spędzania czasu podczas wyjazdu. 

Ubezpieczenia turystyczne są dziś sprzedawane w bardzo wielu opcjach, co sprawia, że poszczególne polisy mogą być wręcz szyte na miarę. Jeśli naszym celem jest relaks w formie plażowania, wystarczająca opcją będzie standardowa polisa turystyczna. Pod rozwagę należy wziąć sumę ubezpieczenia. Im dalsza podróż, tym rekomendowana przez nas suma ubezpieczenia jest wyższa. Jeśli jednak jesteśmy w tych 20 proc. planujących uprawiać sport, np. ten nazywany przez ubezpieczycieli ekstremalnym, czyli kajakarstwo górskie, kite-surfing, jazdę skuterem wodnym, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup polisy sportowej – dodaje Piotr Ruszowski. 

70 proc. planujących wyjazd chce kupić ubezpieczenie

Większość Polaków, bo aż 70 proc. planujących tegoroczne wakacje, zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym. W okresie letnim prawie 7 mln osób ma zamiar skorzystać z oferty turystycznej. 

Liczba osób, które zamierzają wykupić ubezpieczenie turystyczne rośnie z roku na rok. Bardzo nas to cieszy. W porównaniu do zeszłego roku zwiększyła się ona o ponad 1,3 mln osób. To budujące dane. Rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków to dobry prognostyk dla branży. Wiele lat pracowaliśmy na to, aby polski turysta miał wyobrażenie, jak drogie jest leczenie za granicą – dodaje Piotr Ruszowski.

Więcej na:  https://youtu.be/Kvq1CO_qgF0

II FESTIWAL PIROTECHNIKI FILMOWEJ W ZAMKU CZOCHA

 

   

Wiedźmin lubił dziczyznę, generał raczył się mocnymi trunkami. Księżniczka Marion natomiast wolała elegancję. Kiedy Bogusław Wołoszański kręcił „Twierdzę szyfrów” aktorzy odbywali musztrę na zamkowym dziedzińcu. Zamek Czocha w Leśnej to najbardziej filmowy zabytek w Polsce. Powstał tu jeden z pierwszych filmów na świecie, nosił tytuł „Wyspa” i niestety nie przetrwał do dzisiaj. Przedwojenny właściciel majątku również marzył o karierze filmowca, postanowił w Egipcie nakręcić ….przygody Winnetou. Od tamtego czasu nie ma roku, w którym Czocha nie pojawiałaby się w kolejnej produkcji, stąd pomysł na Festiwal Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha 15-17 sierpnia 2019 roku.

- To druga edycja imprezy, która przyciąga nie tylko miłośników kina, ale i koneserów mocnych wrażeń oraz miłośników historii. W tym roku część zamkowych komnat zapełni się elementami scenografii z kręconych u nas filmów, również serwowane podczas festiwalu dania nawiązywać będzie do ulubionych potraw filmowych bohaterów – mówi Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha. Będzie w czym wybierać, w Leśnej powstały m.in. „Gdzie jest generał?”, „Twierdza szyfrów” „Ułańska ballada”, „Dwa światy”, „Norymberga” i „Dolina Bogów”. Podczas tej ostatniej produkcji w zamku pracował słynny amerykański aktor i reżyser John Malkovich.  

Na trzy dni średniowieczna twierdza zamieni się w arenę spektakularnych pokazów nawiązujących do wybitnych i znanych obrazów z historii kinematografii polskiej
i światowej. Widowiskowe fontanny ognia i muzyka filmowa, pokazy pirotechniczne, najazd barbarzyńców na zamek czy wreszcie atak lotniczy wrogiego myśliwca – to tylko niektóre atrakcje przewidziane dla odwiedzających.

Zamkowa atmosfera sprzyja także rozbudzaniu wyobraźni, nie zabraknie więc elementów science fiction i fantasy. Zamek Czocha ma ponad czterdzieści tajemnych przejść i mnóstwo skrytek, sam w sobie jest gotową scenografią do filmu.

-  Nasi goście wezmą udział w prelekcjach dotyczących sprzętu militarnego, spotkają baśniowe postacie, wejdą w świat kosmicznych potyczek bohaterów filmów fantastycznych. Liczne atrakcje i warsztaty sprawią, że trzy festiwalowe dni będą dla każdego uczestnika niezwykłą filmową przygodą okraszoną wiedzą historyczną i sporą dawką adrenaliny” – mówi Kuczyński. Dyrektor Zamku Czocha obiecuje, że nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, z pewnością spotkają na dziedzińcu smoka. Jarosław Kuczyński nie chce zdradzić tajemnicy, ale ujawnił, że zarządzany przez niego obiekt znalazł się na liście miejsc, w których powstawać będzie w przyszłym roku jedna z amerykańskich mega produkcji. Polskie zamki są bardzo atrakcyjne dla zachodnich form producenckich nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny, ale także malownicze położenie naszych zabytków. Zwiedzanie Czochy można połączyć z plażowaniem nad jeziorem, bądź zwiedzaniem okolicznych podziemi i pałaców.  


           

II Festiwal Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha -
15-17 sierpnia 2019 r. – Program szczegółowy:

 

 

PIROTECHNIKA FILMOWA

CZWARTEK - 15 SIERPNIA

 

12.00- FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA 1 - Hity 2019

Wszyscy znamy tańczące fontanny wodne? A co powiecie na fontanny ognia zsynchronizowane z muzyką?

Właśnie cztery tego typu miotacze na te trzy wyjątkowe dni ustawimy w murach naszego zamku. W połączeniu z elementami pirotechniki cichej poprowadzą nas przez świat filmu, muzyki filmowej i efektów pirotechnicznych. Jest to jedyna okazja, żeby zobaczyć tego typu cuda w akcji! I to tylko w murach zamku Czocha.

 

13.00- MASCALETA pokaz pirotechniki dziennej w stylu hiszpańskim – pokaz ogni sztucznych oparty na huku i dymie.

 

14.00- ATAK SMOKA NA ZAMEK Grupa barbarzyńców z północy najechała zamek i zajęła fosę. Niestety nie wiedzą że władca zamku posiada tajną broń - czyli smoka, który najpierw ostrzela ich ognistymi kulami, by w końcu jednym potężnym zionięciem położyć ich kres.

15.00- FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA 2 - Klasyka Kinematografii,

 

16.00- ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK a co by się stało gdyby nagle nadleciał wrogi,

myśliwiec i począł atakować zamek? Serie z działek przecinające ziemię i bomby pustoszące

folwark i fosę zamku? Tego jeszcze nie było w murach naszej fortecy.

 

17.00- POJEDYNEK CZARODZIEJÓW- a gdyby tak w naszym zamku pojawili się dwaj magowie, którzy niezbyt za sobą przepadają? Co z tego może wyniknąć?

18.00- FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA 3 - Egzotyka i super bohaterowie !

 

 

PIĄTEK  - 16 SIERPNIA

 

11.00- FILM W ZWOLNIENIU CZYLI JAK POWSTAJĄ SCENY Z UŻYCIEM PIROECHNIKI,

12.00- FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA - 1 Hity 2019r.

13.00- POJEDYNEK CZARODZIEJÓW,

 

14.00  - POKAZ PIROTECHNIKI DZIENNEJ I PIROTECHNIKI SASKIEJ - wielkie ogniste koła, fontanny, pirotechniczne i wyrzutnie dymne – ciekawe widowisko synchronizowane z muzyką – scena filmu Trzej Muszkieterowie. Wrócimy do czasów Ludwika XIV i słynnych barokowych pokazów ogni sztucznych, opartych na strumieniach ognia, wodospadach i innych efektach całkowicie różnych od zwykłej pirotechniki.

15.00- FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA - 2 Klasyka Kinematografii,

16.00- ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK

17.00– MASCALETA,

18.00- FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA - 3 Egzotyka i super bohaterowie !

19.00- SPOTKANIE Z PILOTEM - SPOTKANIE Z ASEM

 

SOBOTA - 17 SIERPNIA

 

11.00- FONTANNY OGNIA MUZYKA FILMOWA – 1 Hity 2019

12.00– MASCALETA,

13.00- ATAK SMOKA NA ZAMEK

14.00- FONTANNY OGNIA I MUZYKA FILMOWA - 2 Klasyka Kinematografii

15.00- POKAZ PIROTECHNIKI DZIENNEJ I PIROTECHNIKI SASKIEJ

16.00- ATAK MYŚLIWCA NA ZAMEK

17.00- FONTANNY OGNI I MUZYKA FILMOWA - 3 Egzotyka i super bohaterowie !

 

18.00- ZAKOŃCZENIE Z HUKIEM!

 

DODATKOWE ATRAKCJE

 

 1. Codzienne prelekcje na temat sprzętu niemieckiego używanego w filmach wojennych. Zobaczymy transporter STEYER 1500, oryginalnego Kubelwagena, czy też motocykl niemiecki z II Wojny Światowej. Pojazdy używane były min. w Nowej Stawce Większej niż Życie, Tajemnicy Twierdzy Szyfrów, czy też w produkcjach Bogusława Wołoszańskiego.

 

 1. Spotkania z bohaterami filmów fantasy.

Poszukiwacze przygód? Majestatyczne elfy? Dzicy orkowie? Gobliny mieszkające pod zamkiem? Fauny z okolicznych lasów? Podróżnicy z egzotycznych krain? Te wszystkie postacie wprost z filmów fantasy zawsze chętnie odpoczną na chwile od przygód, porozmawiają, zapozują do zdjęć, a być może poproszą Cię o pomoc w swoich problemach. 

 

 1. Arena bohaterów.

Jesteś młodym/-ą poszukiwaczem/-czką przygód? To doskonały trening, który przygotuje Cię na niebezpieczeństwa w Twojej najbliższej podróży.  Arena bohaterów jest atrakcją dla dzieci i młodzieży, gdzie za pomocą bezpiecznej broni będą mogli zmierzyć się z Wilkołakiem, Minotaurem i innymi potworami wprost z fantastycznych krain. Poprowadzi ich do walki prawdziwy bohater, który będzie czuwał nad ich dobrą zabawą i bezpieczeństwem.

 

 1. Charakteryzacja filmowa.

Charakteryzacja w filmach jest równie ważna jak efekty specjalne. Od magicznych kreatur do prawdziwych obrażeń. Pokażemy jak w prosty sposób stworzyć potwora przy wykorzystaniu prostych charakteryzatorskich kosmetyków, jak wykonać realistyczną ranę, czy sprawić, żeby ktoś wyglądał na stuletniego wampira.

 

 1. Zwiedzanie z filmem - Zamkowe wnętrza urozmaicone filmowymi scenografiami i rekwizytami – tylko podczas festiwalu przed odwiedzającymi takie wyjątkowe zwiedzanie. Sale i komnaty będą prowadziły uczestników śladami filmów kręconych na Zamku Czocha, jak i takimi, których średniowieczna sceneria, czy magiczna atmosfera współgra z wyjątkową architekturą naszej niezwykłej budowli.

 

 1. Bądź jak Charlie w fabryce czekolady! Pamiętasz książkę „Charlie i fabryka czekolady”, a może jej ekranizację? W Zamku Czocha czeka na Ciebie niepowtarzalna okazja do tego, by przekonać się, jak może smakować prawdziwa czekolada! Czekoladowe fontanny i czekoladowe fondue czekają na Ciebie! A do tego możesz sprawdzić, czy rozpoznasz smak i odgadniesz ulubiony owoc, a może warzywo, które zaserwujemy Ci zamoczone w pysznej, gęstej czekoladzie! Warsztaty z czekoladą, niczym wyjęte z filmu Charlie i fabryka czekolady, pozwolą na poznanie historii czekolady od Azteków i Majów, poprzez XIX-wieczną Francję, aż do dzisiaj. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów będzie mieć szansę na skomponowanie własnego owocowo-czekoladowego deseru. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy czekoladowe fondue i czekoladową fontanna oraz cały wachlarz przypraw i kosze wybranych owoców i warzyw! (Niezbędna rezerwacja)

 

 1. Wielkie leżakowanie – plenerowy pokaz filmu „Gdzie jest Generał”; dolny dziedziniec zamkowy.

 

 1. Filmowa kuchnia na zamkowym dziedzińcu. Zasmakuj w zamkowych specjałach i poczuj smak filmowych specjałów.

 

 

 1. Atrakcyjna strefa sprzedażowo-wystawiennicza – liczne stoiska z lokalnymi produktami.

 

 1. Tematyczne Nocne Zwiedzanie Zamku Czocha – niepowtarzalna okazja, by poznać tajemnice zamkowych murów w niesamowitej, emocjonującej pirotechnicznej oprawie.

Terminy Nocnych Zwiedzań: 16 i 17 sierpnia, starujemy z wybiciem godziny 22:00 (Niezbędna rezerwacja biletów)

 

STREFA DZIECKA

 

Warsztaty i zabawy dla najmłodszych zwiedzających od czwartku do soboty w godz. 10:00-18:00.

Podczas festiwalu dzieci poczuć się mogą jak bohaterowie ulubionych filmów,  poznać umiejętności czarodziejów, nauczyć się władać bronią, stać się choć na chwilę Harrym Potterem, Wiedźminem, Wróżką czy inną baśniową postacią. A wszystko to dzięki różnorodnym warsztatom w strefie dla najmłodszych i nieco starszych.

 • fechtunek,
 • tańce,
 • pojedynek na zaklęcia z wykorzystaniem różdżek,
 • eliksiry,
 • malowanie twarzy,
 • malowanie masek,

Bezpieczna jazda na wakacje

 

   

Mamy wakacje, a więc czas podróży, podczas których często korzystamy z własnego auta. Przy tej okazji warto pamiętać, aby jeszcze przed udaniem się w trasę sprawdzić, czy nasze auto bezpiecznie dowiezie nas do miejsca wypoczynku. W tym celu warto sprawdzić m.in. stan akumulatora oraz opon. Specjalista Nokian Tyres radzi, na co zwrócić uwagę, aby wakacyjna jazda samochodem gwarantowała bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i innym użytkownikom ruchu drogowego.

Aby zmaksymalizować szanse na bezpieczeństwo wakacyjnej jazdy samochodem, warto podchodzić do podróży z należytą dozą zdrowego rozsądku. Wyruszanie w długą trasę w piątek, tuż po pracy, w pośpiechu i wypakowanym do granic możliwości autem, raczej nie należy do najlepszych pomysłów. 

„Gdy jesteśmy na wakacjach czas nie ma tak dużego znaczenia. Autostrady to nie zawsze najlepszy wybór; czasem mniej uczęszczane, boczne drogi mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Jazda samochodem w malowniczej scenerii z pewnością bardziej wprawi nas w wakacyjny nastrój niż przejazd przez zabudowaną ekranami akustycznymi autostradę, nawet jeśli oznacza to, że podróż wydłuży się z sześciu do siedmiu godzin” – mówi Martin Dražík, Product Manager w Nokian Tyres Europe.


Warto pamiętać, że podczas jazdy samochodem dobrym pomysłem są postoje na posiłek czy rozprostowanie kości. Jeśli w podróży towarzyszą nam dzieci, warto wcześniej sprawdzić, gdzie znajdują się odpowiednie dla nich miejsca postoju.

Upały obciążają akumulator


Odpowiednio wcześniej przed podróżą należy zrobić przegląd samochodu, którym planujemy wybrać się na wakacje, a przynajmniej sprawdzić stan akumulatora

„Wysokie temperatury mogą wiązać się z dużym obciążeniem dla akumulatora. Nie możemy zapominać, że w trakcie podróży dodatkowo może być on używany do ładowania telefonów czy innych urządzeń mobilnych” – zwraca uwagę Dražík.


Należy także pamiętać o wymianie filtra kabinowego co najmniej raz do roku oraz kompleksowym przeglądzie klimatyzacji raz na dwa lata. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, szczególnie to docenią podczas letnich upałów. 

Przed podróżą sprawdź stan opon


Jeśli chodzi o kontrolę stanu opon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: ciśnienie powietrza oraz – szczególnie ważną podczas letnich opadów – głębokość bieżnika. Gdy nastąpi nagłe pogorszenie pogody i opady deszczu, opony gorszej jakości mogą nie poradzić sobie z odprowadzaniem dużych ilości wody, co może skutkować wystąpieniem zjawiska aquaplaningu. Dla zachowania bezpieczeństwa bieżnik samochodowych opon powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 4 mm.

Ciśnienie powietrza w oponach sprawdzić można na stacji benzynowej czy w warsztacie samochodowym. Podczas wakacyjnych podróży i przy komplecie pasażerów nasz samochód jest zwykle wypełniony po brzegi bagażami, dlatego też należy dostosować ciśnienie do pełnego obciążenia, które podane jest w instrukcji obsługi. Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach pozwala wydłużyć ich okres eksploatacji, a także ograniczyć zużycie paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy samochodem. 

 

Samochód

Przed wyjazdem na wakacje wart przyjrzeć się m.in. ciśnieniu powietrza oraz głębokości bieżnika opon

 

O czym należy pamiętać przed wyruszeniem w wakacyjną podróż:

1. Zrób odpowiednio wcześnie przegląd samochodu


Najlepiej wybrać się do serwisu trochę wcześniej tak, aby przegląd czy zakup nowych opon nie kolidowały z wakacyjnymi wydatkami. Serwisy oponiarskie Vianor na przykład oferują możliwość rozłożenia płatności na raty. 

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie opon


Zadbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach – dotyczy to także koła zapasowego. Jeśli zapomniałeś dokręcić nakrętki przy ostatniej zmianie opon, zrób to teraz. Dobrze jest też sprawdzić geometrię kół, aby zapobiec nierównomiernemu zużywaniu się bieżnika opon.

3. Zadbaj o czystość wewnątrz i na zewnątrz


Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i wyczyść auto zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdź czy na przedniej szybie nie ma pęknięć. Od wewnątrz szyby samochodowe najlepiej czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej delikatnym środkiem do mycia szyb. Pozostałości owadów na szybie czy karoserii należy usunąć możliwie jak najszybciej, zanim zdąża na dobre zaschnąć.

4. Bądź przygotowany na niespodzianki


Aby być przygotowanym na każdą ewentualność zawsze woź ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, wodę pitną oraz przenośną ładowarkę do telefonu. Dobrym pomysłem jest także pobranie na telefon aplikacji „112”.

5. Zachowaj ostrożność podczas jazdy


Po zakończonym postoju, przed ponownym wyruszeniem w drogę zawsze upewnij się czy w samochodzie są wszyscy pasażerowie i czy nie zostawili gdzieś telefonu, portfela i okularów przeciwsłonecznych. Jeśli w samochodzie podróżuje więcej niż jeden kierowca, dobrym pomysłem jest zmienianie się za kółkiem szczególnie przy dłuższych trasach.


Nokian Tyres

oprac. : eGospodarka.pl

Moda na wakacje wiosną?

 

Czy to już moda na wakacje wiosną? Na to wygląda. Ze statystyk serwisu Wakacje.pl wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba rezerwacji wiosennych wyjazdów zagranicznych podskoczyła niemal trzykrotnie. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego - urlop przed sezonem to niższe koszty i szansa na uniknięcie typowych dla lipca i sierpnia tłumów.

Tendencja jest wyraźna - według szacunków serwisu Wakacje.pl, zagraniczne wakacje na tę wiosnę zaplanowało o 180 procent turystów więcej niż przed dwoma laty. Polacy najwyraźniej postanowili skorzystać z tego, że mają już do dyspozycji oferty z bezpośrednimi lotami do najpopularniejszych wakacyjnych lokalizacji. Już od kwietnia czartery oferują nam niemal wszystkie regionalne porty lotnicze. Najbardziej obleganymi kierunkami są: Turcja (27 procent wszystkich rezerwacji), Grecja (26 proc.) oraz Hiszpania (11 proc.).

Po pierwsze: Wakacje na luzie


Wiosna to dogodny okres na urlop dla tych, którym zależy na uniknięciu tłumów w restauracjach i kolejek po leżak - wprawdzie wakacje o tej porze roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem, to nadal jest to czas, w którym nie musimy się obawiać zatłoczenia w kurortach czy na lotniskach, co w wysokim sezonie bywa uciążliwą stroną wakacji. Mniejsza niż w lecie liczba turystów siłą rzeczy oznacza więcej przestrzeni do wypoczynku w częściach wspólnych hotelu czy na plaży. Ponadto, mniejszy ruch oznacza odwrotnie proporcjonalnie większy wybór preferowanych przez nas hoteli i konkretnych pokojów. Wybierając termin wiosenny, łatwiej będzie nam "upolować" wymarzony wyjazd.

 

 

Po drugie: Przyjazne ceny


Niepodważalnym atutem wiosennych wyjazdów są ceny, znacząco niższe niż w przypadku ofert w sezonie letnim. Za kwietniowy lub majowy pobyt w tym samym hotelu z tą samą opcją wyżywienia i w identycznym pokoju możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej niż w lipcu czy sierpniu. Z drugiej strony, za kwotę, którą planowaliśmy wydać na letnie wakacje, możemy wiosną otrzymać pobyt w wyższym standardzie - w hotelu z dodatkową gwiazdką czy pokoju o wyższej kategorii. Do tego dochodzą oferty Last Minute, umożliwiające podróżowanie w okazyjnych cenach. Wyjątkiem od tej reguły będzie okres między Wielkanocą a długim weekendem majowym, gdy z powodu dużego ruchu turystycznego stawki będą nieco wyższe.

Po trzecie: Pogoda "w sam raz"


Wiosna to okres, w którym aura sprzyja zarówno turystom pragnącym błogiego relaksu, jak i tym, którzy lubią aktywnie eksplorować odwiedzaną okolicę. W Turcji, Egipcie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich możemy spodziewać się dwudziestu kilku stopni Celsjusza, co umożliwia beztroskie plażowanie, podczas gdy w lecie - przy trzydziestu pięciu kreskach na termometrze - bywa to w tych krajach utrudnione. Temperatura w Grecji, Hiszpanii czy na Malcie przekracza wiosną 20 stopni, możemy więc swobodnie wypoczywać nad morzem, ale też w przyjemnym klimacie zwiedzać okoliczne atrakcje bez obaw o ekstremalne upały. Także z tego powodu wiosna to świetny czas na wycieczki objazdowe.

Po czwarte: Efekt świeżości


Wyruszając wiosną do wakacyjnych kurortów - szczególnie tych, które zimą nie są dostępne - mamy szansę jako pierwsi poznać wszystkie nowości i niespodzianki, jakie touroperatorzy i hotelarze przygotowali na nowy sezon turystyczny. Hotele często są już odświeżone i wzbogacone o nowe elementy infrastruktury, np. nowe baseny, zjeżdżalnie czy punkty gastronomiczne. Z drugiej strony, musimy też liczyć się z tym, że niektóre usługi lub udogodnienia - np. przewozy busem na plażę czy animacje w języku polskim - mogą jeszcze nie być uruchomione. Warto w związku z tym dokładnie przeczytać warunki wypatrzonej przez nas oferty.

Wakacje.pl

oprac. : eGospodarka.pl

 

Słowacy zapraszają na spacer w koronach drzew.

„Szlak w koronach drzew – BACHLEDKA”usytuowany jest na grzbiecie Spiskiej Magury, bezpośrednio w ośrodku BACHLEDKA Ski & Sun. Można do niego podjechać 3-osobową kolejką krzesełkową lub dotrzeć na piechotę (około 40 minut z dolnej stacji kolejki).  Cały drewniany szlak o łącznej długości 1 234 metrów poprowadzony jest spiralnie nad koronami drzew. Maksymalna wysokość szlaku wynosi 24 m i kończy się okrągłą wieżą widokową o wysokości 32 metrów. Z wieży roztacza się imponujący widok na panoramę Tatr Bielskich, Zamagórza, Pienin z Trzema Koronami oraz Zamkiem w Niedzicy. W dół można zjechać najdłuższą na Słowacji suchą zjeżdżalnią o długości 67 metrów. Jej otwarcie zaplanowane jest w połowie października. Cały “Szlak”  jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt inwestycji to 4 miliny EUR.

Ceny biletów wstępu na „Szlak”: dorośli – 8 €, dzieci 6,50 €.  Dzieci do lat 3 maja wstęp gratis.  W ofercie dostępne będą również rodzinne bilety oraz bilety wstępu na „Szlak” połączone z wyjazdem kolejką linową lub skipassem. 
Wstęp na „Szlak” z psem jest zabroniony. Psy będzie można bezpłatnie zostawić w specjalnych wolierach.
“Szlak w koronach drzew” będzie czynny przez cały rok. W ostatnie dni września udostępniony dla zwiedzających będzie w godz. 9:00-18:00, w październiku w godz. 9:00-16:30 a od grudnia w godz. 9:00-16:00.
Więcej informacji na
https://www.facebook.com/chodnikkorunamistromov/  oraz www.bachledka.sk

Akcja Cihelna - wyjątkowe widowisko historyczne

W rejonie miasteczka Kraliky przy granicy z Polską (14 km od Międzylesia) corocznie w sierpniu odbywa się niepowtarzalne widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcji i wielka parada wojskowego sprzętu i wyposażenia historycznego oraz współczesnych pojazdów – Akcja Cihelna.

Wydarzenie rozpoczyna się historyczną paradą wojskową w okolicy Králíków. Wieczorem na gości czekają imprezy kulturalne na rynku. Główny program odbywa się na terenie Muzeum Wojskowego Králíky i obiektu K- S 14 "U cihelny".

 

Obszar wokól Kralików to najsilniej ufortyfikowany teren w Republice Czeskiej. Znajdujące się tam umocnienia zostały zbudowane w latach 1935-1938. W budowie systemu fortyfikacji bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły setki czechosłowackich firm oraz dziesiątki tysięcy obywateli.

Akcja Cihelna jest wielkim wydarzeniem dla miłośników pojazdów i techniki militarnej. Imprezę odwiedza każdego roku około 20 tysięcy osób.

Na tegoroczną edycję zapraszamy 19-20 sierpnia.

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronach: www.akcecihelna.com

 

 

Dzień, w którym Irlandia jest najbardziej zielona

 

 

Gdy Irlandczycy świętują Dzień św. Patryka, bawi się z nimi świat. 17 marca w charakterystyczną dla Irlandii zieleń “ubierają się” m.in.: wodospad Niagara, opera w Sydney, hotel Burdż al-Arab w Dubaju, London Eye. Międzynarodowym zwyczajem stało się też, by tego dnia wybrać się do pubu na toast ze szklaneczką irlandzkiego trunku. A gdyby tak wybrać się wprost do Dublina… 

Zieleń, znak rozpoznawczy Irlandii, widać już z okien samolotu. Nie brakuje jej także w stolicy państwa na wyspie otoczonej wodami Oceanu Atlantyckiego, Morza Celtyckiego, Morza Irlandzkiego i Morza Szkockiego. Takie otoczenie nie pozostaje bez wpływu na klimat. Z jednej strony umiarkowany i przyjazny, z bogatą roślinnością, ale z drugiej strony wywołuje też coś, co trzeba albo polubić, albo zaakceptować. “Deszcz jest częścią Irlandii” - charakteryzuje twórca bloga around-ireland. Jednak na wschodnim wybrzeżu, gdzie leży Dublin, pogoda dokucza Irlandczykom o wiele mniej niż na zachodzie, gdzie częściej dominują wiatry, mżawki i ulewy. 

Czytaj więcej...

Kolejny rok wzrostów w polskiej branży hotelarskiej

  Hotelarze położą silny nacisk na rezerwacje bezpośrednie

Rok 2017 zapowiada się bardzo dobrze dla branży hotelarskiej w Polsce. Czekają ją kolejne wzrosty na wielu płaszczyznach, a zwłaszcza w sprzedaży online, gdzie przewidywany jest przyrost mogący przekroczyć nawet 20 proc. W przyszłym roku hotelarze zwrócą większą uwagę na niezwykle ważną w kontekście budowania silnej marki sprzedaż bezpośrednią, a także na kwestię zrównoważonego rozwoju i wykorzystanie nowoczesnych technologii do optymalizacji zysku. Powyższe prognozy znajdują się w IV edycji raportu “Hotel Marketing & Technology Trends”, przygotowywanej przez ekspertów Profitroom przy współpracy z partnerem - firmą doradczą Deloitte.

 


Tegoroczny raport wskazuje na 13 trendów z zakresu technologii, marketingu i sprzedaży, które będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonowanie obiektów hotelarskich w 2017 roku. Wśród nich znajdziemy między innymi technologię VR, coraz bardziej popularny livestreaming czy istotne dla komunikacji marketingowej zastosowanie emocji w przekazach do konsumentów. Wykorzystanie tych trendów pomoże hotelarzom w atrakcyjny sposób zaprezentować swój obiekt na tle konkurencji i zachęcić potencjalnych gości do wizyty właśnie w nim.

Podobnie jak w ostatnich 12 miesiącach, w 2017 roku wzrośnie sprzedaż usług hotelarskich przez internetowe kanały sprzedaży. Hotelarze w Polsce będą podejmować działania zmierzające do zwiększenia udziału w sprzedaży tzw. “direct bookingu”, czyli bezpośrednich rezerwacji przez stronę internetową obiektu. Są one korzystne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także ze względu na wizerunek marki, której siła stanowi swoistą polisę ubezpieczeniową dla hotelu.

Czego jeszcze powinni spodziewać się hotelarze w najbliższej przyszłości? - “Po kolejnym rekordowym roku każdy przedsiębiorca naturalnie zastanawia się nad tym, czy jest to już szczyt koniunktury i czy przypadkiem nie czekają go spadki. W Profitroom jesteśmy w tym zakresie optymistami. Silny popyt powinien utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas. Natomiast w tak niepewnych czasach warto zabezpieczać swój biznes. Inwestycja we własną markę może być swoistą polisą ubezpieczeniową hoteli, zapewniającą przychody, gdy popyt globalny okaże się niewystarczający, by obłożyć wszystkie obiekty” - przekonuje Marcin Dragan, Dyrektor Zarządzający w Profitroom.

Planując działania marketingowe w 2017 roku warto także pamiętać o zmianach technologicznych. Rynek jest dziś zdominowany przez urządzenia mobilne. Jak czytamy w Hotel Marketing & Technology Trends, aż 51 proc. stron internetowych w 2016 roku zostało wyświetlonych na tabletach i smartfonach. - “Wyniki te potwierdzają, że posiadanie strony internetowej dostosowanej do urządzeń mobilnych jest w dzisiejszych czasach niezbędne. Dla internautów bardzo ważne jest, by strona WWW szybko się ładowała, była czytelna, przyjazna oraz wygodna w przeglądaniu na małych ekranach. Są to bardzo istotne kwestie potwierdzone badaniami Profitroom, które wykazały, że jeśli mobilna witryna internetowa nie działa prawidłowo na urządzeniach o mniejszych rozdzielczościach to aż 40 proc. użytkowników jest w stanie przerwać jej oglądanie i przejść do innego serwisu” - podkreśla Magdalena Majchrzak, Project Manager w Profitroom.

Eksperci Deloitte zwracają z kolei uwagę na rosnące znaczenie modelu działania opartego o tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym na branżę hotelarską. Jej idea w głównej mierze kojarzy się z łańcuchem produkcyjnym, ale może się ona odnosić również do sektora usług, w tym hotelarstwa. Model gospodarki o obiegu zamkniętym obejmuje szereg działań, które pozwalają zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów, wydłużyć czas użytkowania produktów, uniknąć tworzenia zbędnych odpadów oraz wpłynąć na rozwój innowacji.

Przykładem takich działań w branży hotelarskiej mogłoby być korzystanie ze źródeł energii odnawialnej czy implementacja efektywnej strategii zarządzania odpadami, ze szczególnym naciskiem na minimalizację odpadów spożywczych oraz ich wtórne wykorzystanie do produkcji energii. W Polsce funkcjonuje już kilka hoteli działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. - „Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem, ale i ogromną szansą dla biznesu hotelarskiego. Poprzez zastosowanie takiej strategii hotele mogą wyróżnić się na tle konkurencji oraz wykazać swoje zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju, na które współcześni konsumenci są coraz bardziej wrażliwi i które, coraz częściej uwzględniają w swoich wyborach” – mówi Julia Patorska, Senior Manager w zespole Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte. 

 

 

 

Jaskinie Punkvy otwarte także zimą

 

    Trasa turystyczna wiodąca do Jaskiń Punkvy na terenie Morawskiego Krasu będzie czynna także w sezonie zimowym. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najpiekniejszych terenów krasowych      w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

 

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha,    o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa tu około 200 tysięcy turystów z całego świata.  Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.

 

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń możemy podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedzimy olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka nas rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z najpiękniejszych nacieków skalnych.

Jaskinie Punkvy będzie można zwiedzać zimą codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 8:40 do 14. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, polecamy wcześniejszą rezerwację.

www.caves.cz/pl/jeskyne/punkevni-jeskyne

 

 

jankiel
stara_kuznia