Piknik rodzinny najatrakcyjniejszy w majowy weekend

 

Prawie 2/3 badanych w badaniu Barometr Providenta będzie miało wolną majówkę.

Osoby, które planują wyjazd, tegoroczny długi weekend sfinansują głównie z bieżących

dochodów.

Blisko co czwarty respondent oszczędza z myślą o majówce.

Najchętniej wskazywaną formą wypoczynku podczas majowego weekendu są pikniki rodzinne.

W organizację majówkowego wypoczynku według Polaków najczęściej angażują się władze lokalne oraz organizacje społeczne.

Czytaj więcej...

Questing przekracza granice

W województwie łódzkim powstały innowacyjne questy. Bazują one na nowych technologiach oraz trasach łączących kilka miejscowości. Odkrycie tajemnic i uroków województwa będzie możliwe dzięki pierwszym w Polsce questom transgranicznym. Te oraz 32 inne questy, powstały dzięki współpracy trzech LGD: „Dolina rzeki Grabi”, „BUD-UJ RAZEM” oraz Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”, które wspólnie realizują projekt QUIZ.

Questy na terenie województwa łódzkiego są nowością z kilku powodów. Przede wszystkim ścieżki zostały tak poprowadzone, by prezentowały nie tylko atrakcje danej miejscowości, ale również zabytki z pobliskich terenów. Dzięki czemu gminy zostały połączone szlakiem legend, wspólną historią czy architekturą.

Questing jest metodą odkrywania dziedzictwa regionu. Wykracza on jednak poza tradycyjne formy turystyki. Tutaj dosłownie przekraczamy granice, tym razem gmin – podsumowuje Sylwia Woźniak, certyfikowana trenerka questingu ze wspierającej przedsięwzięcie agencji Planet PR. – Do takiego rozwiązania zainspirowało nas bogactwo przyrodnicze i historyczne regionu, które uzupełnia się na przestrzeni sąsiadujących miejscowości.

Czytaj więcej...

Na świętego Marcina na wycieczkę szlakiem wina


valtice_-_zamek_fot._Mgr_Pavel_DosoudilDługi listopadowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Nie pozwólmy aby dopadła nas jesienna melancholia. Wybierzmy się na wycieczkę na Morawy - do krainy wina, gdzie w ulokowanych na stokach wzgórz winnicach dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie.

Czytaj więcej...

Szlak Przygody z zagadkami

Questing_Zachemie_Szlak_PrzygodyPrzybywa turystycznych atrakcji na świętokrzyskim Szlaku Przygody. Najnowszą z nich stanowi seria questów, czyli nieoznakowanych szlaków pozwalających samodzielnie zwiedzać region.

Questing łączy w sobie elementy zabawy w podchody z poznawaniem lokalnego dziedzictwa. Wyposażeni w ulotki turyści samodzielnie pokonują trasy, rozwiązując po drodze szereg zagadek związanych z historią i kulturą regionu, by zdobyć ukryty na końcu „skarb”. To nie tylko doskonały sposób na aktywny wypoczynek, ale i przeżycie prawdziwie pouczającej przygody.

Czytaj więcej...

Do Czech na safari

zoo_dvur_kralove_fotFilipKošťálNajwiększą atrakcją turystyczną leżącego w pobliżu polskiej granicy  czeskiego miasta  Dvůr Králové (ok 37 km od Kudowy Zdrój) jest Ogród Zoologiczny z safari, podczas którego poczujemy się jak w Afryce. Na przejażdżkę po parku safari możemy wybrać się także wieczorem. W promieniach zachodzącego słońca będziemy obserwować nosorożce, zebry, żyrafy, antylopy i inne zwierzęta afrykańskie.

Wieczorne safari w ZOO Dvůr Králové jest jedyną tego typu atrakcją w Europie. Na zwiedzających czeka godzinna przejażdżka tzw. Safaribusem z przewodnikiem, podczas której zobaczymy ponad 600 zwierząt afrykańskich reprezentujących 50 gatunków.

Wycieczki safari organizowane są do końca września w piątki i soboty.

Więcej informacji: www.zoodk.cz , www.czechtourism.com

Nieudane wakacje - reklamacja do biura podróży

W sytuacji, gdy zostaliśmy zakwaterowani w pokoju z widokiem na budowę (a miał być widok na morze) lub hotelowy basen nie nadawał się do kąpieli – możemy domagać się zwrotu części ceny wycieczki. W celu oszacowania wartości szkody, warto skorzystać z tzw. Tabeli Frankfurckiej, dzięki której będziemy mogli sprecyzować roszczenie - wskazuje jakie niedogodności mogą być podstawa skargi oraz jak oszacować proporcje rekompensaty (np. niesprawna klimatyzacja – od 10% do 20% ceny, zbyt duża odległość od plaży – 5% do 15% ceny). Na potwierdzenie swoich roszczeń warto mieć zdjęcia, filmy wideo lub inne dowody, np. pisemne potwierdzenia od rezydenta.

Więcej informacji:
Wzór reklamacji

Dziki Zachód na Szlaku Przygody

 

W najbliższy weekend Kraina Kultur świętokrzyskiego Szlaku Przygody zmieni się w Dziki Zachód. Trzydniowe eldorado atrakcji dla miłośników westernów i kultury indiańskiej przygotował zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach.

Od piątku do niedzieli w Kurozwękach obok bizonów pojawią się indiańskie wioski i kowboje na koniach. Będą pokazy tańców i ujeżdżania, muzyka country i rodeo na byku, strzelnice i występy cyrkowców. Chętni podszkolą się w strzelaniu z łuku i wyprawianiu bizonich skór, gorączka złota ogarnie poszukiwaczy cennego kruszcu. – Prócz stałych atrakcji, zoo oraz przejażdżek na kucykach i osiołkach, uruchomiamy też wesołe miasteczko – informuje Witold Świtalski z Kurozwęk.

Nie braknie gwiazd muzycznych. Na scenie wystąpią Breakout, Babsztyl, East Earth Band, Marta Bizoń, Country Band „U ojca”, The Future oraz Mr Pollack.  Będzie dyskoteka i parada mażoretek, a całą imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni w niedzielę wieczorem.

Tegoroczny piknik „Dziki Zachód” to już siódma edycja wydarzenia. Po raz pierwszy Kurozwęki przystępują do niej jako ogniwo Szlaku Przygody, dzięki któremu można łatwiej, wygodniej i taniej poznawać województwo świętokrzyskie. W Krainie Kultur, w której leżą Kurozwęki, prócz Dzikiego Zachodu, na własne oczy zobaczyć można również dziedzictwo żydowskie, ariańskie i tatarskie.

 

Pełen program imprezy:
http://www.kurozweki.com/pl/aktualnosci-podsumowanie/51-2-dziki-zachod-w-kurozwkach-9-11-sierpnia-2013-

 

Litomyšl zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Operowy

Litomysl_Smetany

Litomyšl, miasto rodzinne słynnego kompozytora Bedřicha Smetany, zaprasza na tradycyjny festiwal muzyki klasycznej.

Bedřich Smetana, autor słynnej opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł, narodził się w roku 1824 jako pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne. W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś. W tutejszym pałacu możemy zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej.

W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty odbywają się w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach.

 

Termin tegorocznego festiwalu: 13-30 czerwca

 

 

jankiel
stara_kuznia