Propozycja na wrześniowy weekend.

Karpacki szlak winny

slovacko -piwnice winne w cejkovicachTrzy dni na pograniczu polsko-słowackim. Tutaj historia przeplata się z dniem dzisiejszym, a dawne trasy handlowe znów zaczynają nabierać znaczenia. Dzisiejsi potomkowie narodów południowego pogranicza-Polacy, Słowacy, Węgrzy, przemierzają te szlaki w poszukiwaniu tańszych towarów codziennego użytku. Bazary i targowiska pełne są zarówno lokalnych produktów jak i „chińskiej tandety”. Ale dawne królewskie miasta i wioski pogranicza spaja od wieków jeszcze jedna trwała nić - tradycja winiarstwa i uprawy winorośli.

 

Czytaj więcej...

Pocztówki z podróży (2)

Czeski Krumlow-perła Średniowiecza

 

Do Czeskiego Krumlova trafiliśmy zupełnie przypadkowo. W połowie czerwca zaczęliśmy wakacje i postanowiliśmy kolejny raz udać się do naszych znajomych w Austrii. Wybraliśmy jednak inną niż zazwyczaj drogę, nie przez Znojmo ale tym razem Czeskie Budziejowice. I tak trafiliśmy do Czeskiego Krumlova.

Byla sobota 23 czerwca, a mieście odbywał się Festiwal Pięciolistnej Róży. Wspaniała historyczna impreza w rodzaju ludowego średniowiecznego jarmarku połączonego z turniejami rycerskimi, wspaniałymi widowis kami plenerowymi muzycznymi i teatralnymi, barwnymi orszakami, ale przede wszystkim wspaniałą zabawą ze wspaniałymi fajerwerkami.

 

cesky krumlov3

Wszystkie restauracje serwowały znakomite regionalne jedzenie, trunki, a ludzie znakomicie bawili się do późna w nocy. Urzeczeni tą miłą, niepowtarzalną atmosferą miasta znaleźliśmy niedrogi nocleg i pozostaliśmy na drugi dzień, który wypełniony był zabawami przygotowanymi głównie dla dzieci. Nasze dzieci jeszcze do dziś wspominają te wspaniałe chwile w tym uroczym miasteczku.

 

Urzeczeni tym naprawdę jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast europejskich, jego cudowną atmosferą, i kultywowana umiejętnością wspaniałej zabawy, postanowiliśmy, że w przyszłym roku także odwiedzimy Czeski Krumlow, do czego zachęcamy wszystkich, którzy tu jeszcze nie byli. Niestety, spotkała nas tu także pewna niespodzianka. Otóż po przyjeździe do kraju okazało się, że nowo zakupiona przed wyjazdem karta 8GB do aparatu – albo była uszkodzona, albo po prostu …popełniliśmy jakiś błąd i stąd nie mamy z tegorocznych wakacji prawie żadnych zdjęć. Może, więc redakcja zilustruje ten list zdjęciem uroczego Czeskiego Krumlova?

Pozdrowienia

Igor Maciejewski z rodziną

 

P.S. Warto jeszcze dodać, że ten utrzymany w stylu renesansu Festiwal Pięciolistnej Róży organizowany jest co rocznie w końcu czerwca, a swą tradycją nawiązuje do okresu panowania ostatnich Rożmberków

 

Na najbliższy weekend – z dziećmi do Pacanowa

PACANWTo małe urocze miasteczko w woj. Świętokrzyskim ,znane z przygód Koziołka –Matołka  aspiruje od kilku lat do miana  Europejskiej Stolicy Bajek. Co prawda, włodarze miasteczka i entuzjaści  muszą jeszcze dołożyć wiele starań, i sporo zainwestować  aby Pacanów spełniał taką rolę(  a naprawdę warto)ale już dziś warto tam udać się z dziećmi na najbliższy weekend. Tu właśnie z okazji Dnia Dziecka rozpoczyna się w piątek 1 czerwca X Festiwal Kultury Dziecięcej. Atrakcji na pewno nie zabraknie. A na noclegi i wyżywienie  można liczyć nie tylko w Pacanowie ale także  w hotelach i kwaterach w pobliskim Busku Zdroju.

Czytaj więcej...

Długi Weekend Czerwcowy

gromada

 

Długi Weekend

 

 

Czerwcowy


 

06.06 – 10.06.2012r.


Cena:320 zł od osoby za cały pobyt

 

Hotel Gromada ** w Busku – Zdroju

Czytaj więcej...

Oferta "Weekend w siodle.."

Hotel Gromada w Busku - Zdroju proponuje specjalną ofertę na pobyty weekendowe połączone z jazdą konną w ośrodku jeździeckim „HIPOLAND”
Busko – Zdrój jest kurortem znanym na całym świecie. Posiada świetne warunki ekologiczne, specyficzny mikroklimat i najlepsze pokłady leczniczej siarki w Europie...

Czytaj więcej...

Zaproszenie do Pułtuska

Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza na otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu, które odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Pułtusku.W przedostatni weekend sierpnia w Pułtusku odbędzie się dwudniowa impreza plenerowa. Przybierze ona formę pikniku rodzinnego połączonego z prezentacją atrakcji turystycznych województwa mazowieckiego. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Ewelina Flinta. Natomiast w niedzielę każdy będzie miał okazję obejrzeć znakomite występy polskich kabaretów.Przez cały weekend odbywać się będą warsztaty rzemiosła, występy dziecięcych zespołów artystycznych z terenu Mazowsza, bezpłatne kursy kajakowe na rzece Narew oraz liczne animacje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Smakosze będą mogli nie tylko degustować, ale także zakupić tradycyjną, mazowiecką żywność.Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 20 i 21 sierpnia na teren w pobliżu Domu Polonii w Pułtusku.

Impreza jest częścią projektu „Kreowanie wizerunku turystycznej marki Mazowsze” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Na dobre wino do Czech

Czeskie i morawskie wina są znane i cenione na całym świecie.  W regionach winiarskich dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie. Tradycyjnie we wrześniu odbywa się w Czechach święto tych ulubionych trunków – winobranie. Podczas imprezy goście mają okazję nie tylko skosztować wyśmienitego napoju, zwanego tutaj „płynnym słońcem”, lecz także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.  

winobranie mikulov1

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na  południowych Morawach zaprasza na Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna.  Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.
Termin: 09 - 11.09.2011.
www.mikulov.cz

Czytaj więcej...

Roztańczone lato na festiwalach w Czechach

 

Melomanów i miłośników dobrej zabawy zapraszamy do Czech na letnie koncerty różnych gatunków muzyki, od pop rocka po hip hop. Na gości czeka wyjątkowa atmosfera i wiele ciekawych imprez towarzyszących. Spakujmy więc śpiwór, dobry humor i ruszajmy na spotkanie z letnią przygodą.

Rock For People, Hradec Králové, 02-05.07.2011

Festiwal oferuje wiele gatunków muzyki, dobrą kuchnię i szeroki wybór piwa. Wśród występujących nie zabraknie amerykańskiej grupy Paramore, The Streets, SUM 41, czeskiego zespołu Chinaski, Nightwork, Trzy siostry i wielu innych. (www.rockforpeople.cz)

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia