Dokąd na bezpieczne wakacje?

 

2020.07.13 15:20, aktualizacja: 2020.07.14 07:48

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

Dalekie podróże w nieznane, wypad do pobliskiego pensjonatu nad jeziorem, a może relaks pod własną gruszą? Jak zapewnić bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek? W dobie pandemii te pytania spędzają sen z powiek. Zadaliśmy je ekspertom z Mazowsza.

 

Anna Garuckapowiększ: Anna Garucka, zdjęcie portetowe. Uśmiechnięta kobieta w krótkiej fryzurze

 

dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach

 

W obliczu pandemii letni wypoczynek nabiera nowego wymiaru. Choć wakacje kojarzą się nam ze swobodą i relaksem, musimy pamiętać, że wirus wciąż jest obecny. To, co do tej pory wielu uważało za odpoczywanie, np. podróże w odległe zakątki świata, nie zawsze wiąże się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Aby naprawdę oderwać się od codzienności, potrzebujemy czasami niewiele – wyhamowania, powrotu do biologicznej i psychicznej równowagi. Może to zapewnić spacer, leniuchowanie na hamaku lub jazda na rowerze. Pomimo trwającej pandemii, nie rezygnujmy z wakacyjnych planów, ale zmieniajmy zachowanie. Niech bezpieczeństwo nasze i bliskich będzie wyznacznikiem świadomych wyborów prozdrowotnych. Restrykcje i obostrzenia mogą być dla nas zniechęcające, ale przestrzeganie ich jest szansą na zachowanie zdrowia. Pamiętajmy o ważnych zasadach współżycia społecznego. Unikajmy zatłoczonych miejsc, wybierajmy obiekty zlokalizowane poza dużymi aglomeracjami, w sąsiedztwie zieleni. Wakacje pod gruszą, na działce nie muszą być przecież nudne.

 

Arkadiusz Boruszewski

Starosta powiatu gostynińskiegopowiększ: Starosta Arkadiusz Boruszewski w stroju oficjalnym na tle godła państwowego

 

Powiat gostyniński  to przede wszystkim tereny leśne i krystalicznie czyste jeziora oraz niezliczona liczba pieszych szlaków turystycznych. Warto skorzystać z naszej oferty zamiast tłoczyć się w miejskich kurortach. Zlokalizowane są u nas Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy i Pojezierze Gostynińskie, czyli tzw. „zielone płuca Mazowsza”, które swoimi walorami zachęcają do odwiedzenia miłośników żeglarstwa, kajaków, nurkowania, turystyki rowerowej, konnej czy pieszych wędrówek. Nasze ośrodki gwarantują sprzęt sportowy oraz kuszą tradycyjną polską kuchnią. Jeśli ktoś chce być bliżej kultury, może odwiedzić [prowadzone przez samorząd Mazowsza – red.] Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie organizowane są koncerty 
z udziałem wybitnych muzyków z całego świata. Te muzyczne spotkania dopełniają cyklicznie organizowane wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby. Nigdy nie lekceważyliśmy zagrożenia, jakie stwarza koronawirus, dlatego wszystkie nasze jednostki, służby i mieszkańcy stosują się bezwzględnie do wytycznych mających na celu zapobieganie epidemii.

 

 

Jan Błoński

prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznejpowiększ: Prezes Jan Błoński siedzi przy biurku. Przed nim stoi otwarty laptop.

 

Pandemia COVID–19 przyczyni się niewątpliwie do rewizji planów urlopowych Polaków. Głównym kierunkiem wyjazdowym w tym roku będzie Polska. Z badań Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że aż 87 proc. ankietowanych chce podróżować po kraju, 59 proc. respondentów chce wypocząć w innym regionie i wyjechać ponad 200 km od domu, zaś 31 proc. wybierze swój region i relaks w odległości 50–199 km. Zmieniły się też kryteria wyboru miejsc, w których będziemy przebywać. Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy (związany z aktualną sytuacją epidemiczną): wprowadzenie przez obiekty noclegowe podwyższonych standardów higienicznych. Jest to istotne dla ponad 80 proc. z nas. Jako MROT upatrujemy w obecnej sytuacji ogromną szansę dla rozwoju mazowieckiej turystyki. Mazowsze – atrakcyjne, bliskie i przestrzenne – może się stać doskonałą alternatywą dla wypoczynku nad zatłoczonym morzem czy w górach. I właśnie do tego gorąco wszystkich zachęcam!

 

Polisa też na urlop w kraju?

 

 

 W tym roku urlop spędzimy w kraju – zadeklarowało tak 87% osób zapytanych przez Polską Organizację Turystyczną[1]. Najczęściej na wakacje jedziemy własnym samochodem. Troszcząc się o bezpieczeństwo swoje i bliskich warto zadbać o krajową polisę turystyczną oraz sprawdzić ubezpieczenie auta.

 

– O ile przed wyjazdem zagranicznym na ogół kupujemy ubezpieczenie turystyczne, to jadąc na urlop w kraju rzadko o tym myślimy. Teraz, gdy większą wagę przywiązujemy do zdrowia i bezpieczeństwa, warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie turystyczne można kupić na wyjazd krajowy. Przede wszystkim powinno ono zapewnić pomoc w transporcie do szpitala i leczeniu w razie wypadku oraz pokrycie kosztów, jeśli w czasie urlopu wyrządzimy komuś nieumyślnie szkodę. Można też ubezpieczyć rower oraz inny sprzęt turystyczny, bagaż, a nawet swoje mieszkanie na czas wyjazdu. Przydatne może też być podwyższenie wariantu assistance w ubezpieczeniu samochodu – mówi Katarzyna Bem, członek zarządu Avivy.

 

Ubezpieczenia turystyczne nie należą do drogich, a polisa na wyjazd w kraju kosztuje mniej niż na podróż zagraniczną. Na przykład w Avivie tzw. pakiet elastyczny ubezpieczenia dla 1 osoby na 8-dniowy wyjazd w góry w Polsce kosztuje 24 zł. Polisa obejmuje koszty leczenia w razie wypadku oraz assistance (natychmiastową, 24-godzinną pomoc w nagłych wypadkach) do kwoty 5 000 zł. Nie trzeba będzie więc czekać w kolejce do lekarza. Za tę składkę otrzymamy również świadczenie w razie nieszczęśliwego wypadku do 10 000 zł, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) do 50 000 zł oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego na kwotę 1 000 zł. Podobne warunki dotyczą innych, popularnych rejonów turystycznych w kraju.

 

Dom i samochód

 

W ramach polisy turystycznej w Avivie można również ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie od kradzieży i pożaru na czas wyjazdu (do 45 dni), jeśli nie mamy rocznej polisy mieszkaniowej. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, kupując ubezpieczenie turystyczne online.

 

Jeśli na wakacje wybieramy się samochodem, warto sprawdzić, jaki mamy zakres assistance w ubezpieczeniu. Jeśli tylko podstawowy, dobrym pomysłem może być podwyższenie go, dzięki czemu w razie awarii lub wypadku otrzymamy szerszy zakres pomocy. Jeśli ktoś ma ubezpieczenie auta w Avivie może zadzwonić do telecentrum i podwyższyć assistance, płacąc dodatkową składkę.
Z rozszerzonego assistance kierowca korzysta wtedy do końca trwania ubezpieczenia (zwykle zawieranego na 12 miesięcy). Przykładowo, jeśli do końca umowy pozostało pół roku – dopłaci około 45 zł, jeśli 3 miesiące – około 22 zł.

 

              

  •  

 

 

Już niebawem Czesi otwierają zamki i pałace

 

 Tegoroczny sezon turystyczny na czeskich zamkach i w pałacach, będących pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, rozpocznie się od poniedziałku 25 maja. Ogrody pałacowe zostaną otwarte dla turystów już  11 maja. Wnętrza obiektów będzie można zwiedzać oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Obowiązywało będzie używanie maseczek, dezynfekcja rąk  i utrzymywanie dystansu między zwiedzajacymi. W zależności od wielkości obiektu, ustalona zostanie maksymalna liczba osob w grupie zwiedzających.

W ramach programu Narodowego Instytutu Zabytków,  Śladami rodów szlacheckich, w tym roku zamki i pałace świętować będą Rok Wallensteina. Na gości czeka wiele imprez kulturalnych, szczególnie w rodowych siedzibach Wallensteinów, a więc między innymi w pałacach Mnichovo Hradiště i Duchcov.

Barokowy pałac Duchcov znajdziemy w Czechach Północnych, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. Związany jest z postacią słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy. Pracował on w pałacu Duchcov jako bibliotekarz i podczas pobytu spisał swe wspomnienia. Pierwsza trasa zwiedzania o nazwie Wallenstein, prezentuje między innymi salę Wallensteinów z rodzinną galerią obrazów i wnętrze galerii pałacowej z dziełami Bartholomea Sprangera, Karla van Mandera, Václava Vavřinca Reinera czy Karla Škréty. Druga trasa o nazwie Casanova przybliża ciekawostki z życia w pałacu w okresie, kiedy zamieszkiwał go Giacomo Casanova.

Barokowy pałac Mnihovo Hradiště, ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, kolejna wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie  22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.

Pałac Valtice na Morawach Południowych otworzy w sezonie letnim nową trasę zwiedzania. Po remoncie zostanie udostępnionych turystom dziesięć pomieszczeń, między innymi wyposażone w zabytkowe meble apartamenty księcia Franciszka I Liechtensteina, ostatniego z książąt, którzy zamieszkiwali pałac.

Na zamku Rožmberk w Czechach Południowych otwarta zostanie wieża Jakobínka z nową ekspozycją prezentującą historię wieży. Turyści odwiedzą także sale reprezentacyjne i pokoje prywatne mieszkańców rodu Buquoy. Latem zostanie otwarta dla zwiedzających także izba kata z ekspozycją narzędzi tortur.

W tym roku wiele instytucji kulturalnych w Czechach będzie wspominać słynnych artystów i architektów, między innymi Loosa, Fuchsa, Gočára czy Mánesa.  Muzeum Miasta Brno na zamku Špilberk przedstawi ekspozycję poświęconą Adolfowi Loosowi (1870–1933), który zasłynął z projektowania wnętrz dla bogatych mieszczan w Pilznie.

W pałacu Zákupy w Czechach Północnych będzie można podziwiać wyjątkowe wyposażenie salonów cesarskich z połowy XIX wieku, między innymi papierowe tapety sprzed 160 lat, żyrandole, zasłony i oryginalne, stylowe meble. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, między innymi  trasa prezentująca pokoje reprezentacyjne i prywatne ostatniego czeskiego koronowanego króla i austriackiego cesarza Ferdinanda Dobrotivego i jego małżonki Marii Anny Karoliny Savojskiej. Na najmłodszych gości czeka specjalna trasa przestawiająca pokoje małych książąt i księżniczek oraz zabawki z XIX i XX wieku.

Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora w Czechach Wschodnich (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

Rokokowy pałac Nové Hrady, ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl, otaczają piękne parki i ogrody. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Versailles". Możemy tu także zwiedzić stajnie pałacowe, gdzie hodowane są konie rasy Kińskich i muzeum cyklistyki w spichlerzu barokowym prezentujące prywatną kolekcję rowerów – największą w swoim rodzaju w środkowej Europie.

Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu w Czechach Południowych. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki, podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Możemy tu zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatním właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein, z okresu po roku 1910, po ostatniej przebudowie pałacu. W sezonie turystycznym będą dostępne także podziemia. Zobaczymy tu trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Możemy także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie. 

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne,  elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa Smoki i ich pogromcy, znajdująca się w podziemiach zamku.

Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž, nazywanym Hanackimi Atenami,  znajduje się, wraz z Ogrodem Pałacowym i Kwiatowym, na liście UNESCO. W pałacu zobaczymy między innymi kolekcję obrazów środkowoeuropejskiego malarstwa z XV – XVIII wieku. Polecamy odwiedzić także pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.

Wirtualne zwiedzanie czeskich zamków i pałaców jest dostępne na stronie: 

https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/Virtualni-prohlidka

Więcej  informacji o zamkach i pałacach oraz innych atakcjach turystycznych Czech znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com

 

 

 

 

 

Czesi przesuwają termin inauguracji sezonu na zamkach i w pałacach

 

 W nawiązaniu do zaleceń ministerstwa zdrowia, czeski Narodowy Instytut Zabytków zdecydował o przesunięciu terminu inauguracji sezonu turystycznego na zamkach, w pałacach i innych zabytkowych obiektach.

 

Narodowy Instytut Zabytków sprawuje pieczę nad około setką zabytków, między innymi nad zamkami, pałacami,  klasztorami i kościołami. Otwarcie sezonu tradycyjnie odbywało się 1 kwietnia.

 

Informacja o aktualnym terminie inauguracji zostanie podana na stronie www.npu.cz.    

 

 

11.03.2020

 

 

 

Zmiana klimatu w polskich domach

 

               Komentarz Ekonomiczny Julii Patorskiej

   Rok 2020 będzie pierwszym rokiem, w którym kryzys klimatyczny i próby radzenia sobie z nim odbiją się szerokim echem wśród zwykłych obywateli. Programy informacyjne i media społecznościowe od końca grudnia były pełne dramatycznych obrazów płonącej Australii, a w naszych domach zaczęliśmy odczuwać rzeczywisty wzrost cen energii i opłat za odbiór odpadów. Wydaje się, że ta kombinacja zjawisk pozwoli dostrzec nam wszystkim wyzwanie, przed jakim stoimy jako ludzkość. Warto wykorzystać sytuację, w której jesteśmy, do uświadomienia sobie przyczynowo-skutkowych relacji zachodzących na świecie.

Czytaj więcej...

Na ferie zimowe w góry czy do ciepłych krajów?

  Wilk radzi, jak się przygotować na zimowy wyjazd

 

Zima to czas, w którym dni są krótkie i ciemne, przez co ciężko znaleźć w sobie motywację do działania. Nie musimy jednak siedzieć w domu i czekać na nadejście lata. Kiedy za oknem pogoda jest przygnębiająca, to znak, że nadszedł moment, by zrobić sobie wakacje w środku zimy! Sprawdź, gdzie najlepiej wyjechać na zimowy urlop i jak się do niego skutecznie przygotować.

Okres ferii szkolnych warto spędzić rodzinnie, ale co ważne, nie musimy wtedy siedzieć w domu. Co mamy do wyboru? Leniwy, słoneczny odpoczynek w ciepłych krajach albo pełne wrażeń, górskie, białe szaleństwo. Mimo, że w pierwszym kwartale roku w centralnej i północnej części Polski coraz 

Czytaj więcej...

Korowody zapustowe

 Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świnobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

 

Korowody zapustowe w regionie Hlinecko, leżącym niedaleko Pardubic, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w tutejszych korowodach są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno.

W pobliskim skansenie Wesołe Wzgórze możemy obejrzeć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, a na tradycyjne pochody masek i zabawę skansen zaprasza 1 lutego (www.nmvp.cz/vysocina, www.czechy-wschodnie.info).

Czytaj więcej...

Legendarny wyścig narciarski Izerska Pięćdziesiątka

 

   

Pięćdziesiąta trzecia edycja słynnych zawodów narciarskich Izerska 50 odbędzie się od 7 do 9 lutego 2020. Izerska 50 to zawody narciarstwa biegowego, które są częścią ligi światowej biegów długodystansowych Wordloppet. Należą do ulubionych wydarzeń sportowych sezonu zimowego w Czechach. W wyścigu po Magistrali Izerskiej co roku biorą udział setki narciarzy oraz tysiące kibiców, podziwiających sportowe wyczyny i zaśnieżone krajobrazy gór Izerskich. W zawodach na przestrzeni lat uczestniczyło wiele sławnych osobistości, między innymi Björn Daehlie, Thomas Alsgaard, Lukáš Bauer czy Stanislav Řezáč.

 

 

 

Imprezie towarzyszą także inne wydarzenia, na przykład wyścig sztafetowy czy konkursy dla dzieci. Każdego roku odbywa się uroczysta inauguracja, podczas której na widzów czeka ciekawy program, na przykład pokazy historycznych strojów i wyposażenia narciarzy i wspaniałe fajerwerki. 

www.jiz50.cz

 

13.01.2020 

 

 

 

 

Wakacje w Polsce coraz popularniejsze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statystyki prowadzone przez resort sportu i turystyki wskazują, że w minionym roku do naszego kraju zawitało 19,6 miliona zagranicznych turystów z zagranicy, co względem poprzedniego roku (18,3 miliona) oznacza wzrost na poziomie 7,5%. 

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia