Zabytkowa Kopalnia Soli„Wieliczka” otwarta dla turystów

 

 

 Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami wielicka kopalnia zaprasza od 4 lutego na Trasę Turystyczną. Zabytkowe podziemia będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00 oraz w weekendy w godzinach 9.00-17.00. Zwiedzanie odbywać się będzie w niewielkich 10-osobowych grupac

Kopalnia oczekuje na gości

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest gotowa na pierwszych w tym roku turystów. Przerwę w działaniu tras wykorzystała m.in. na prace związane z odświeżaniem ekspozycji: renowacje elementów wystroju, wyrównywanie spągu,  wymianę części torowiska na III poziomie. Na Trasę Turystyczną ponownie, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, powraca komora Warszawa (XIX wiek), jedno z największych wyrobisk trasy  i miejsce powszechnie znane z wyjątkowych wydarzeń i  imprez.

 

Wprowadzone reguły bezpieczeństwa doskonale sprawdziły latem i jesienią - kopalnia z powodzeniem prowadziła bezpieczny ruch turystyczny. W sumie, przez 7 miesięcy ubiegłego roku zabytkowe podziemia odwiedziło ponad 441 tys. osób. To ¼ frekwencji sprzed pandemii (w roku 2019).

 

Zwiedzanie z reżimie sanitarnym

Kopalnię zwiedza się i bezpiecznie, i komfortowo, w ścisłym reżimie sanitarnym. Niemal na każdym kroku – pod ziemią i na powierzchni, znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Przed wejściem na teren obiektu, wszyscy – zarówno goście, jak i pracownicy, przechodzą przez pomiar temperatury. Badanie odbywa się przy pomocy specjalnej bramki. Tak jak wszędzie, tak i w kopalni obowiązują maseczki ochronne, konieczne jest również zachowanie dystansu społecznego.

 

Trasa Turystyczna jest codziennie dezynfekowana (m.in. poprzez zamgławianie i opylanie), podobnie kopalniane windy. Co godzinę dezynfekowane są powierzchnie najczęściej dotykane, m.in. tamy wentylacyjne oraz barierki. Równie często dezynfekcja odbywa się w toaletach, a także na powierzchni, gdzie na bieżąco odkażane są m.in. ławki, parapety, podłogi, klamki, poręcze.

 

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest bezpieczna. Bez obaw można wybrać się do niej, by nacieszyć oczy jednym z najwspanialszych polskich zabytków. Wizyta w wielickich podziemiach pozwala oderwać się od niełatwej codzienności i zaczerpnąć pozytywnej energii płynącej z niezapomnianego spaceru po Trasie Turystycznej.

 

jankiel
stara_kuznia