Islandia najdroższym krajem dla turystów w 2018 r

 

Islandia uznana została za najdroższy dla turystów kraj  w Europie. Świadczą o tym  opublikowane ostatnio dane Eurostatu.  W 2018 e ceny detaliczne na tej wyspie były średnio wyższe o 56 proc od pozostałych krajów europejskich. Islandia wyprzedziła pod tym względem Szwajcarię w której ceny  były o 52 proc wyższe od innych krajów, Norwegię (48 proc),Danię(38 proc). Wśród wielu innych państw  drogich z punktu widzenia turystów  Eurostat zaliczył także Irlandię, Luksemburg, Finlandię, Szwecję, Wielką Brytanię i Holandię.

 

 

 

 

 

 Według Daily Mal za zwyczajną picę z serem w islandzkim barze turysta zapłaci 2,4 tys koron czyli ok. 17 euro, za kieliszek wina , minimum 10 euro, a szklanka piwa kosztować go będzie ok. 7 euro.  Zwyczajna, wcale nie wykwintna kolacja na dwie osoby to wydatek rzędu 85 euro.

 Wysokie ceny w Islandii uzależnione są zarówno od ogromnego uzależnienia  gospodarki tej wyspy od importu  oraz wysokim podatkom nałożonym na alkohol.  Znaczącą rolę odgrywa  w tym niestabilny kurs waluty  z którym kraj ten wzmagał się  szczególnie  w latach 2016 -2017.

 Średnia miesięczna płaca w Islandii waha się w granicach 4450 euro , dzięki czemu  ceny w sklepach  nie wydają się miejscowym  tak wygórowane jak postrzegają je cudzoziemcy.

 

 

Warto tu dodać, że Islandia w tegorocznym rankingu najbardziej bezpiecznych krajów świata organizowanego przez czasopismo Global Finanse zajęła pierwsze miejsce. Przy tworzeniu rankingu specjaliści ze 128 krajów brali pod uwagę m.in. możliwość konfliktu wojennego, poziom przestępczości  i bezpieczeństwa obywateli, poziom rozwoju ekonomicznego i życia obywateli. Do pierwszej dziesiątki krajów zakwalifikowały się europejskie kraje  z wysokim rozwojem ekonomicznym i bardzo dobrym systemem ochrony zdrowia.

 
 
 

jankiel
stara_kuznia