W kopalni ”Wieliczka” padł kolejny rekord odwiedzin

Kopalnia Soli „Wieliczka” - jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Polski pochwalić się może dobrym 2019 rokiem, zarówno w zakresie liczby odwiedzających,
jak i prowadzonych działań górniczych.

- W 2019 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedziło ponad 1 863tys. gości, był to kolejny rekordowy rok w historii. Cieszy nas , że zachwyt nad podziemną Wieliczka dociera w najdalsze zakątki Ziemi promując Polskę w świecie, ale ważnym jest też fakt, że licznie zwiedzający kopalnię goście przyczyniają się do realizacji szeregu prac górniczych. Dzięki środkom m.in. z szeroko rozumianej turystyki możemy zabezpieczać komory oraz chodniki, prowadzić inwestycje, modernizować infrastrukturę i tym samym podnosić poziom bezpieczeństwa obiektu oraz przebywających w nim ludzi-  podkreśla Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Czytaj więcej...

Wakacje nad Bałtykiem w cenie zagranicznych?

2019-07-24 08:5

Wakacje nad Bałtykiem nie od dziś kojarzone są z dość dużymi wydatkami. Tydzień nad polskim morzem kosztuje średnio 2000 złotych za osobę. Czy taka kwota pozwoliłaby wypocząć w Turcji, Bułgarii czy Włoszech? Odpowiedzi na to pytanie postanowiła poszukać porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl. Oto wyniki jej analizy.

W swojej analizie rankomat.pl posłużył się oferowanymi na Airbnb kosztami 7 noclegów, dojazdu w obie strony oraz wyżywienia. Przeanalizowano, ile mogą kosztować wakacje w opcji najtańszej i najdroższej. Pod uwagę wzięto również wydatki na usługi plażowe i atrakcje.

Wakacje nad Bałtykiem średnio za 2 000 zł


Najdroższą z nadbałtyckich miejscowości okazały się Międzyzdroje, gdzie za tygodniowy wypoczynek przychodzi zapłacić średnio 2500 zł. Koszty te można zbić do 1500 zł, jeśli zdecydujemy się na nocleg w prywatnych kwaterach oraz najtańszą opcję wyżywienia. Jeżeli jednak zależy nam na trzygwiazdkowym hotelu i stołowaniu się w lepszych restauracjach, to wówczas wydatki mogą sięgnąć od 3000 do nawet 6000 zł. Zdecydowanie bardziej przystępny cenowo okazuje się Kołobrzeg (średnio 1700 zł, w najtańszej opcji 1200 zł, a w najdroższej – od 3300 do 5200 zł) oraz Sopot (średnio 1800 zł, w najtańszej opcji – 1 300 zł, w najdroższej – od 3400 zł do 6000 zł). 

KLIKNIJ, ABY POWIEKSZYĆ

fot. mat. prasowe

Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem?

Najdrożej nad polskim morzem jest w Międzyzdrojach.

Wakacje za granicą od 2 000 zł - najtańsza Turcja, najdroższy Egipt


W najtańszej opcji 7-dniowe wakacje w Turcji można spędzić za około 1300 zł. Decydując się na nocleg w hotelu z pełnym wyżywieniem, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2800-4000 zł. Średnia cena wakacji (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) to w przybliżeniu 2000 zł. Za wakacje w Bułgarii zapłacimy średnio 2100 zł, cenę tę można obniżyć do 1200 zł. Wynajmując pokój hotelowy z pełnym wyżywieniem blisko plaży trzeba liczyć się z wyższymi kosztami – od 2200 do 3300 zł. 7-dniowe wakacje na Sycylii będą kosztować około 2300 zł. Przy noclegu w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum Palermo, z pełnym wyżywieniem trzeba nastawić się na wydatek rzędu 4100-6100 zł.

Średnio za 7 dni wakacji w Grecji zapłaci się około 2800 zł. Nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem waha się od 3200 do 5200 zł za tydzień pobytu. 7-dniowe wakacje w Dubrowniku, w Chorwacji to koszt średnio 3200 zł. Jeśli zdecydujemy się jednak na nocleg bliżej centrum i opcję z pełnym wyżywieniem, to ta cena może wzrosnąć nawet do 6500 zł. Za tyle samo można wypocząć w Egipcie – średnia cena wakacji w Hurghadzie to 3200 zł. Natomiast za 7 noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić nawet 4000 zł.

KLIKNIJ, ABY POWIEKSZYĆ

fot. mat. prasowe

Ile kosztują wakacje za granicą?

Średnio za 7 dni wakacji w Grecji zapłaci się około 2800 zł.

 

 

Ubezpieczenie na wakacje za granicą za niespełna 4 zł dziennie


Do podstawowej ceny wakacji należy również doliczyć koszt ubezpieczenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia w większości europejskich krajów bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej, przede wszystkim w sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Jednak EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, ratownictwa, zakupu niektórych leków czy leczenia w prywatnych placówkach. EKUZ nie działa również w Turcji czy Egipcie, w efekcie pełną ochronę na wakacjach zapewnia jedynie ubezpieczenie turystyczne - komentuje Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. rozwoju sprzedaży w rankomat.pl.

Najmniej za polisę zapłaci się w krajach europejskich. Drogie wakacje w Chorwacji można ubezpieczyć za zaledwie 3,84 zł dziennie. Polisa do Grecji, Bułgarii i Włoch nie przekracza 5 zł/dzień. Nieco drożej jest w przypadku krajów pozaeuropejskich – za ubezpieczenie do Turcji średnio trzeba zapłacić 5,08 zł dziennie, polisa do Egiptu to wydatek 6,62 zł/dzień.

© Piotr Szpakowski - Fotolia.com Gospodarka.p

 
 
 
 

Imprezy w czeskich ośrodkach narciarskich

Narciarskie kurorty w Czechach tradycyjnie zapraszają na liczne imprezy sportowe. Poniżej prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzących tygodniach. 

 

Czytaj więcej...

Dokąd Polacy wybierają się na urlop po sezonie?

tajlandiaJesienią wraz z końcem pory deszczowej, rozpoczyna się w Azji sezon turystyczny, który, jak wynika z najnowszego raportu FRU.PL, przyciągnie w tym roku o 15 proc. więcej polskich turystów niż w roku minionym. Najchętniej odwiedzanymi krajami są: Tajlandia, Chiny, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie – te kierunki wybrało 69 proc. klientów platformy FRU.PL podróżujących do Azji po sezonie. Nowością są wyjazdy „do it yourself” do nieco zapomnianej przez turystów Armenii oraz krajów dotychczas zarezerwowanych głównie dla wyjazdów z touroperatorem - Indonezji i Nepalu.

Czytaj więcej...

Karkonosze – narciarski raj

Skipark_cerny_dul_800x566Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na zimowy wypoczynek i nie chcesz tracić czasu na długą podróż, wybierz się do Czech. Czeskie góry są idealnym miejscem na zimowe szaleństwo dla całej rodziny. Do wyboru mamy 450 kilometrów tras  zjazdowych i  około 300 regularnie przygotowywanych tras biegowych, o łącznej długości ponad 3000 kilometrów w ponad 200 ośrodkach narciarskich. Ośrodki górskie są nieustannie modernizowane, w ostatnich latach wiele z nich łączy się w większe kompleksy. Oferują one narciarzom liczne atrakcje na jeden skipass.

 

Czytaj więcej...

Wybierasz się jesienią do Azji? Nie zapomnij o kilku ważnych rzeczach…

13564602-europa-azja-ameryka-signpost-pokazuje-kontynenty-w-podrozy-i-turystykiZbliża się termin twojego wylotu na urlop do Azji, a nie masz pojęcia jak się do niego przygotować? Ponadto, żaden z twoich znajomych nie może służyć ci radą, gdyż jako pierwszy jedziesz w tym kierunku? Eksperci z FRU.PL przygotowali turystyczny know-how, który może się okazać pomocny w czasie przygotowań do twojej wyprawy.

Czytaj więcej...

Praga zaprasza na festiwal światła

Video-mapping_Orloj7_2Po raz pierwszy w historii w Pradze zagości niezwykła impreza - festiwal światła. Prague Light Festival Signal odbędzie się w dniach od 17 do 20 października 2013. Podczas imprezy zabytkowe budowle praskie rozświetlą prezentacje audiowizualne. Miejscowi i zagraniczni artyści przedstawią na ulicach miasta główne trendy nowych technologii oświetleniowych i nowoczesny design. Na gości czekają niezwykłe instalacje audiowizualne, koncerty i przedstawienia na Rynku Starego Miasta. Oświetlony zostanie budynek Hyberni, Kampa, Nowa Scena Teatru Narodowego oraz inne miejsca w mieście.

Czytaj więcej...

Mała polska Toskania

 

 

 

WARTO ODWIEDZIĆ!

 

Okolica

Polacy coraz chętniej piją wino. Nie jest już ono podawane wyłącznie w trakcie uroczystych okazji, ale zaczyna gościć regularnie na rodzimych stołach jako dodatek do codziennych posiłków. Wraz z odradzaniem się tradycji winiarskich w naszym kraju i szerzenie się kultury picia wina Polacy zgłębiają tajniki tego szlachetnego trunku. Enoturystyka w Polsce jeszcze raczkuje, ale już pojawiają się miejsca, w których można odkryć tajemnice uprawy winorośli i powstawania napoju bogów. Jednym z nich jest położony w województwie lubuskim Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort.

Czytaj więcej...

Rzeczniów zdecydował razem – stawia na rowery

Rzeczniów jest oazą czystej przyrody. Wykorzystując naturalne bogactwo do rozwoju regionu, a przez to gospodarczego - 30.04.2012 roku - przyjęto „Program Rozwoju Turystyki Rowerowej w Gminie Rzeczniów”. Plan został wypracowany wspólnie, pomiędzy mieszkańcami a przedstawicielami samorządu, w ramach projektu Decydujmy Razem. Celem inicjatywy jest rozwój współpracy mieszkańców z władzami.

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia