Czesi biją rekordy w turystyce przyjazdowej

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ), w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach w roku 2018 zakwaterowało się 21,3 miliona gości, o 1,3 więcej w porównaniu z rokiem 2017. Niemal połowę tej liczby stanowili turyści zagraniczni. W obiektach zbiorowego zakwaterowania goście spędzili ogółem 55,5 miliona nocy.

 

 

 

Czytaj więcej...

Włochy – kraj, w którym biesiada trwa całą dobę

 

Pizza, lasagna, gnocchi, panna cota, tiramisu, czypannettone – to tylko niektóre specjały z  długiej  listy włoskich smakołyków, które bez problemu potrafi wymienić, każdy entuzjasta sztuki kulinarnej. I choć w polskich sklepach skompletujemy składniki potrzebne do stworzenia przepysznych włoskich dań, to dopiero na miejscu – we Włoszech mamy szansę dowiedzieć się jak naprawdę smakują.

Włochy to kraj, w którym dużo więcej niż w jakimkolwiek innym zakątku mówi się o jedzeniu. Kuchnia włoska, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych kuchni świata. Nic dziwnego, że podbiła serca mieszkańców całego globu i z powodzeniem adoptowana jest do ich kulinarnych upodobań. Swoją sławę zawdzięcza niepowtarzalnym metodom produkcji znanych na całym produktów, ale także prostocie i niezawodności – komentuje Natalia Rusinowska, autorka bloga Kulinarne Podróże. Będąc we Włoszech zawsze warto spróbować lokalnych dań. Z miejscowych restauracji, czytrattorii przeważnie wychodzi się bardzo zadowolonym

Jak w zegarku

Włoskie śniadanie to zdecydowanie najskromniejszy z posiłków spożywanych w ciągu dnia. To przede wszystkim espresso ale również cappuccino, które zwykle pija się do południa. Od rana niektórzy Włosi do kawy przegryzają cornetto – rogalik nadziewany słodkim kremem lub czekoladą. Również po obiedzie i kolacji obowiązują dwa łyki czarnej, mocnej kawy. Podczas podróży po Włoszech zdecydowanie bezpieczniej nie zamawiać mlecznych kawpo południu. Istnieje spora szansa, że zdarzenie wywoła ogólną radość, a w skrajnych przypadkach pogardę dla turysty profana. Włoski obiad zwykle serwowany pomiędzy 12.30 a 15.00 (16.00). Czas ten, dla każdego jest porą sjesty. Tradycyjny posiłek włoski składa się z 3-4 dań. Jeszcze przed nim można skusić się na aperitivo, czyli lekki napój alkoholowy mający na celu pobudzenie apetytu. Może być to gorzkawe campari, cinzano, czy włoska odmiana vermoutha.  Przed daniem głównym serwowane jest antipasto (dokładnie "przed posiłkiem"), czyli mniejsze przekąski. Dopiero wtedy przychodzi czas primo piatto, czyli pierwsze danie- zazwyczaj jest to pasta lub inne danie mączne, risotto, polenta lub zupa. Secondo piatto, czyli główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone contorno, czyli przystawką w postaci sałatki ze świeżych lub gotowanych warzyw. Całość zakończona jest deserem – dolce.

 

Czytaj więcej...

Co wybrać- Baleary czy Kanary?

 

Dwa hiszpańskie archipelagi - Baleary i Wyspy Kanaryjskie, znalazły się w ostatnich latach, w gronie najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych i tym samym dołączyły do popularnych już regionów wypoczynkowych w Turcji i Grecji. Eksperci ds. turystyki wskazują też, że w sezonie 2014 r. tendencja wzrostowa w zakresie zainteresowania Polaków wyjazdami na hiszpańskie wyspy została utrzymana.

 

Powodów, dla których Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje na te dwa hiszpańskie archipelagi, jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim w obrębie obu panuje doskonały klimat. Na Balearach jest to łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski, natomiast na Wyspach Kanaryjskich stosunkowo łagodny klimat oceaniczno-subtropikalny.  Między dwoma archipelagami jest jednak pewna różnica, ponieważ Wyspy Kanaryjskie, położone w strefie klimatu zwrotnikowego, to praktycznie całoroczny kierunek wczasowy, podczas, gdy na Balearach dogodne do wypoczynku temperatury panują w okresie od maja do października.


Kolejnym powodem, dla którego chętnie wypoczywają tam polscy turyści, jest znakomicie rozwinięta baza noclegowa. Na głównych wyspach (w obrębie Balearów są to Majorka, Minorka i Ibiza, a w archipelagu Wysp Kanaryjskich - Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote i Fuerteventura), do dyspozycji wczasowiczów są hotele o dobrym i bardzo dobrym standardzie, które oferują szereg udogodnień.

 

Jeśli chodzi o Baleary, to w sezonie 2014 r. dużą popularnością cieszy się 3-gwiazdkowy hotel Sirenis Cala Llonga Resort w Cala Llonga na Ibizie i 4-gwiazdkowy hotel Barcelo Pueblo Menorca w Punta Prima na Minorce. Natomiast do chętnie odwiedzanych w tym roku obiektów wczasowych w obrębie Wysp Kanaryjskich można zaliczyć przede wszystkim 4-gwiazdkowy hotel Gloria Palace Amadores Thalasso w Puerto Rico na Gran Canarii i 4-gwiazdkowy hotel Barcelo Lanzarote Resort w Costa Teguise na Lanzarote. Tym, co przesądza o wysokiej klasie hoteli na Balearach i Wyspach Kanaryjskich, jest zresztą nie tylko ich bogate zaplecze sportowe i relaksacyjne, ale też wyśmienite wyżywienie (najczęściej w ramach formuły All Inclusive), które obejmuje dania kuchni międzynarodowej i lokalnej (na Balearach katalońskiej, a na Wyspach Kanaryjskich kanaryjskiej, bazującej na kuchni Guanczów).

                       

 

Każda wyspa jest inna

W obrębie obu archipelagów wyspy posiadają wiele cech wspólnych, ale każda z nich jest też na swój sposób wyjątkowa. Agenci turystyczni doradzają osobom wyjeżdżającym na wakacje do Hiszpanii wcześniejsze zapoznanie się z cechami charakterystycznymi dla każdej z wysp, ponieważ tylko w ten sposób mogą oni wybrać najbardziej odpowiadające sobie miejsce wypoczynku.

 

Baleary:

- Ibiza to najbardziej roztańczona wyspa Balearów (prawdziwe zagłębia muzyki elektronicznej stanowią tu miasta San Antonio i Ibiza), ale kurorty na jej wybrzeżu północno-wschodnim to miejsca kameralne i spokojne, które są chętnie polecane przez touroperatorów rodzinom z dziećmi

- Minorka jest wyspą nieodkrytą jeszcze przez masowego turystę, która dodatkowo obfituje w prehistoryczne megality - talayoty, taule i navety

- Majorka to największa wyspa Balearów, która szczyci się pasjonującą historią i która dla Polaków jest o tyle ważna, że przez niemal rok mieszkał na niej Fryderyk Chopin z kochanką George Sand

 

Wyspy Kanaryjskie:

- Teneryfa jest największą wyspą w obrębie archipelagu Wysp Kanaryjskich, której środek wyznacza najwyższy szczyt Hiszpanii - Pico del Teide

- Gran Canaria jest kanaryjskim odpowiednikiem Ibizy, a do jej najbardziej znanych i tętniących życiem kurortów można zaliczyć Maspalomas i Playa del Ingles

- Fuerteventura to wyspa, przy której brzegu panują najlepsze w obrębie archipelagu Wysp Kanaryjskich warunki do uprawiania tzw. wietrznych sportów wodnych

- Lanzarote jest wyspą o księżycowym krajobrazie, a w jej obrębie znajduje się blisko 300 wulkanów.

 

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie Wysp Kanaryjskich i Balearów, panujące w ich obrębie, dogodne warunki klimatyczne, a także znakomitą infrastrukturę turystyczną, duża popularność obu archipelagów jako kierunków wczasowych nie jest zatem specjalnie zaskakująca. Eksperci Fostertravel.pl są natomiast zgodni co do tego, że popularność ta będzie jeszcze rosła.

Zakładka dot. last minute na terenie Hiszpanii http://www.fostertravel.pl/last-minute/hiszpania/

Krystian Cegielski, Fostertravel.pl

 

Chile – kraina kolorów i kontrastów

Turystyka_-_Festiwal_La_TiranaChociaż podróż z Polski do Chile trwa minimum 20 godzin, ponad 4 tysiące Polaków rocznie odwiedza ten wyjątkowy kraj Ameryki Łacińskiej. Jego terytorium rozciąga się aż na 4 300 km od granicy z Peru na północy do Cieśniny Magellana, tworząc wąski pas o szerokości 180 kilometrów między Andami i Pacyfikiem. Pięć zabytków na liście światowego dziedzictwa UNESCO, pustynie, plaże, gigantyczne lodowce, imponujące łańcuchy górskie, parki krajobrazowe, winiarnie i jedno z najczystszych nieb na ziemi – to bogactwo turystyczne Chile.

Czytaj więcej...

Pięć miejsc na super aktywny urlop w Europie

Interesujące to miejsca, i szlaki wymagające nie tylko dobrej kondycji, starannego przygotowania ale oczywiście i rzetelnej oceny swych umiejętności , bo w niektórych przypadkach wzrost andrenaliny czyli- hormonu strachu walki i ucieczki- murowany.Za to wrażenia do zapamiętania na całe życie..

Te miejsca podobnie jak wiele innych wytypowali dziennikarze i podróżnicy czeskiego portalu turystycznego Hedvabna Steżka.cz. Wybierając się na trasę pamiętajcie jednak o tym, że prawie wszystkie z wyjątkiem może rowerowej, są trasami dla prawdziwych, doświadczonych turystów .

 

Tak więc jeśli chcecie spróbować swych sił? Zapraszamy.

Szlak nr 1. Dolomity – Via ferrata Ceria Merlone

Z romantycznego miasteczka Misurina trzeba stosunkowo szybko dostać się do Rifugiu Fratelii Fonda –Savio (2637 m.n.p.m). Stąd już niedaleko po skalnym osuwisku dostaniecie się na zachodnią ścianę Cima Cadin.Po paru sztywnych linach dojdziecie do długich drabin, po których już stosunkowo szybko wejdziecie na szczyt. Jest to szlak ubezpieczony szlak turystyczny na pokonanie którego warto zabrać ze sobą niezbędne podstawowe wyposażenie. A jakie dowiecie się na portalu Dolomity. O skali trudności świadczyć może tylko zdjęcie. Najważniejszą zaletą tej górskiej trasy jest to, że praktycznie przez cały czas macie wspaniały widok na Sexteńskie Dolomity. Droga na szczyt nie jest nawet tak uciążliwa co niezwykle eksponowana.
Szlak nr 2. Do Wiednia na rowerze

Jest to może najpiękniejsza część „ bursztynowego szlaku rowerowego” prowadzącego z Krakowa, a niektórzy raczej mówią o Bałtyku, do Wiednia. My jednak radzimy wybrać się do Brna koleją i dopiero stamtąd rozpocząć wyprawę do austriackiej stolicy. Znaczna część trasy rowerowej wiedzie przez Południowe Morawy, krainę słynącą z licznych winnic. Jedziemy sobie wolno zatrzymując się na odpoczynek w licznych małych pensjonatach , a wieczorem warto odwiedzić miejscowe winiarnie, piwnice prywatnych gospodarzy i popróbować znakomitego morawskiego wina, którego niestety w Polsce nie ma. Wracając do kraju możemy także kupić kilka litrów toczonego z beczek wina za stosunkowo niewielkie pieniądze. Cała rowerowa ścieżka z Brna do Wiednia liczy ok.130 km z czego połowa w Czechach, a połowa w Austrii. W Wiedniu rower przyda się Wam także podczas zwiedzania naddunajskiej stolicy. A ponieważ właśnie w Wiedniu rok 2013 ogłoszony jest międzynarodowym rokiem roweru, to niemal na każdym kroku widoczne będą udogodnienia dla rowerzystów.

Szlak nr 3 Canyoning w Słowenii

Dla miłośników szczególnie mocnych wrażeń mamy propozycję z powstałą w ostatnich latach nową dziedziną ekstremalnych sportów. Canynoning niektórzy określają zbyt łagodnie jako coś w rodzaju „aquaparku dla dorosłych” .Ba, gdyby to było takie proste… Tymczasem krótko mówiąc celem jest pokonanie górskich bystrych rzek i wodospadów w słoweńskich licznych kanionach. Na odważnych amatorów tego wodnego szaleństwa czekają ślizgi, skoki, upadki, wciąganie na linie po skalnych progach wodnych i wiele podobnych „atrakcji, czasami mrożących krew w żyłach nie tylko widzom

 

 

 

 

 

 

Szlak nr 4. Odwiedźcie zapomniane góry Picos de Europa.

Hiszpańskie pogórze Picos de Europa położone na północy kraju jest dla turystów z naszych krajów niczym „terra incognito”. Dwu i półtysieczne łańcuchy gór znajdują się z dala od turystycznych szlaków Hiszpanii , stąd też niewiele osób je odwiedza.

Może i dlatego te góry uważane są za opuszczone, a gdy zechcemy się tam wybrać nie zapomnijmy wziąć ze sobą odpowiednia ilość jedzenia. Największym szczytem jest Naranjo de Bulnes (2519 m npm). Naranjo oznacza w języku hiszpańskim -oranżowy, a ta nazwa wzięła się stąd,że wysoka na poł kilometra zachodnia ściana góry przy zachodzie słońca mieni się piekną oranżową barwą,Szlak 5 Ben Nevi w Szkocji

Mało kto z nas decyduje się na spędzenie urlopu w Szkocji,a wiele regionów w tej krainie gwarantuje, niezapomniane, bajkowe wprost przeżycia.. Szczególnie autorzy portalu Hedvabna Sciezka ,polecają wejście na Ben Nevi , najwyższą górę w Wielkiej Brytanii o wysokości niewiele ponad 1300 m. Dostęp jest tu łatwy z niemal każdej trasy, ale naprawdę jest co oglądać i gdzie wypoczywać.

 

Interesujące to miejsca, i szlaki wymagające nie tylko dobrej kondycji, starannego przygotowania ale oczywiście i rzetelnej oceny swych umiejętności , bo w niektórych przypadkach wzrost andrenaliny czyli- hormonu strachu walki i ucieczki- murowany.Za to wrażenia do zapamiętania na całe życie..

Te miejsca podobnie jak wiele innych wytypowali dziennikarze i podróżnicy czeskiego portalu turystycznego Hedvabna Steżka.cz. Wybierając się na trasę pamiętajcie jednak o tym, że prawie wszystkie z wyjątkiem może rowerowej, są trasami dla prawdziwych, doświadczonych turystów .

 

Tak więc jeśli chcecie spróbować swych sił? Zapraszamy.

Szlak nr 1. Dolomity – Via ferrata Ceria Merlone

Z romantycznego miasteczka Misurina trzeba stosunkowo szybko dostać się do Rifugiu Fratelii Fonda –Savio (2637 m.n.p.m). Stąd już niedaleko po skalnym osuwisku dostaniecie się na zachodnią ścianę Cima Cadin.Po paru sztywnych linach dojdziecie do długich drabin, po których już stosunkowo szybko wejdziecie na szczyt. Jest to szlak ubezpieczony szlak turystyczny na pokonanie którego warto zabrać ze sobą niezbędne podstawowe wyposażenie. A jakie dowiecie się na portalu Dolomity. O skali trudności świadczyć może tylko zdjęcie. Najważniejszą zaletą tej górskiej trasy jest to, że praktycznie przez cały czas macie wspaniały widok na Sexteńskie Dolomity. Droga na szczyt nie jest nawet tak uciążliwa co niezwykle eksponowana.Szlak nr 2. Do Wiednia na rowerze

Jest to może najpiękniejsza część „ bursztynowego szlaku rowerowego” prowadzącego z Krakowa, a niektórzy raczej mówią o Bałtyku, do Wiednia. My jednak radzimy wybrać się do Brna koleją i dopiero stamtąd rozpocząć wyprawę do austriackiej stolicy. Znaczna część trasy rowerowej wiedzie przez Południowe Morawy, krainę słynącą z licznych winnic. Jedziemy sobie wolno zatrzymując się na odpoczynek w licznych małych pensjonatach , a wieczorem warto odwiedzić miejscowe winiarnie, piwnice prywatnych gospodarzy i popróbować znakomitego morawskiego wina, którego niestety w Polsce nie ma. Wracając do kraju możemy także kupić kilka litrów toczonego z beczek wina za stosunkowo niewielkie pieniądze. Cała rowerowa ścieżka z Brna do Wiednia liczy ok.130 km z czego połowa w Czechach, a połowa w Austrii. W Wiedniu rower przyda się Wam także podczas zwiedzania naddunajskiej stolicy. A ponieważ właśnie w Wiedniu rok 2013 ogłoszony jest międzynarodowym rokiem roweru, to niemal na każdym kroku widoczne będą udogodnienia dla rowerzystów.Szlak nr 3 Canyoning w Słowenii

Dla miłośników szczególnie mocnych wrażeń mamy propozycję z powstałą w ostatnich latach nową dziedziną ekstremalnych sportów. Canynoning niektórzy określają zbyt łagodnie jako coś w rodzaju „aquaparku dla dorosłych” .Ba, gdyby to było takie proste… Tymczasem krótko mówiąc celem jest pokonanie górskich bystrych rzek i wodospadów w słoweńskich licznych kanionach. Na odważnych amatorów tego wodnego szaleństwa czekają ślizgi, skoki, upadki, wciąganie na linie po skalnych progach wodnych i wiele podobnych „atrakcji, czasami mrożących krew w żyłach nie tylko widzomSzlak nr 4. Odwiedźcie zapomniane góry Picos de Europa.

Hiszpańskie pogórze Picos de Europa położone na północy kraju jest dla turystów z naszych krajów niczym „terra incognito”. Dwu i półtysieczne łańcuchy gór znajdują się z dala od turystycznych szlaków Hiszpanii , stąd też niewiele osób je odwiedza.

Może i dlatego te góry uważane są za opuszczone, a gdy zechcemy się tam wybrać nie zapomnijmy wziąć ze sobą odpowiednia ilość jedzenia. Największym szczytem jest Naranjo de Bulnes (2519 m npm). Naranjo oznacza w języku hiszpańskim -oranżowy, a ta nazwa wzięła się stąd,że wysoka na poł kilometra zachodnia ściana góry przy zachodzie słońca mieni się piekną oranżową barwą,Szlak 5 Ben Nevi w Szkocji

Mało kto z nas decyduje się na spędzenie urlopu w Szkocji,a wiele regionów w tej krainie gwarantuje, niezapomniane, bajkowe wprost przeżycia.. Szczególnie autorzy portalu Hedvabna Sciezka ,polecają wejście na Ben Nevi , najwyższą górę w Wielkiej Brytanii o wysokości niewiele ponad 1300 m. Dostęp jest tu łatwy z niemal każdej trasy, ale naprawdę jest co oglądać i gdzie wypoczywać.

Wakacyjne wodne szaleństwo

Tym, bez czego wakacje nie mogą się udać, jest niewątpliwie piękna pogoda. A gdy z nieba leje się gorący żar, marzymy , by ochłodzić się w basenie. Od wakacji oczekujemy również rozrywki. Gdzie więc się udać na rodzinne wakacje, aby wszystkie te warunki były spełnione? Do hotelu, którego największą atrakcją jest wspaniały Aquapark! Przedstawiamy 10 miejsc, w których ani dzieci, ani rodzice nie będą się nudzić. Wyposażone w niesamowite parki wodne kompleksy spełnią nie tylko dziecięce marzenia, ale również zapewnią moc wrażeń i dobrej zabawy rodzicom.

Holiday Palace, Hiszpania – Costa del Sol

Holiday Palace to nowoczesny kompleks wypoczynkowy położony nad samym morzem. Pobyt w hotelu uatrakcyjnia kompleks basenowy z 2 zjeżdżalniami i podgrzewaną słodką wodą. Znajduje się tu także basen kryty oraz jacuzzi. Goście Holiday Palace mogą również bezpłatnie korzystać z miasteczka wodnego w hotelu Beach Club, który oferuje liczne baseny, kaskady wodne, fontanny, piracki statek, jaskinie, wyspę Robinsona oraz mosty linowe. Przy takich atrakcjach o nudzie zdecydowanie nie ma mowy.Ifa Interclub Atlantic, Gran Canaria

To wspaniały hotel, który oczarowuje wakacyjną atmosferą. Wypoczynek łączy się tu z dobrą zabawą. A wszystko za sprawą basenu, który uważany jest za najlepszy na wyspie. Możliwości wodnego szaleństwa jest wiele: 2 duże baseny dla dorosłych zadowolą nawet najbardziej wymagających pływaków. Podgrzewana woda w jednym z nich to dodatkowe udogodnienie. Dla tych, którzy cenią sobie relaks wokół basenów znajdują się 3 jacuzzi. Młodsi natomiast mogą poddać się szaleństwu jakie oferują zjeżdżalnie. Nie zapomniano też o najmłodszych, na których czeka ponad 100m2 brodzik ze słodką wodą.

Aqua Fantasy, Turcja

Hotel idealny dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Znajduje się tu najlepszy Aquapark w okolicy. Oprócz tego: 3 baseny zewnętrzne z wydzieloną częścią dla dzieci, basen relaksacyjny – wyłącznie dla dorosłych oraz basen kryty, a przy nim 2 jacuzzi. Ogromny statek piracki i zamek to główne atrakcje imponującego Aquaparku, które spodobają się każdemu dziecku. Dorośli mogą zaś korzystać z aerobiku i gimnastyki w wodzie, a także brać udział w grze w piłkę wodną.

Turan Prince World, Turcja

Największymi zaletami hotelu są niewątpliwie bogata infrastruktura oraz niesamowity Aquapark. To miejsce idealne na rodzinne wakacje, z którego i rodzice i dzieci wrócą zadowoleni. Do dyspozycji gości są2 baseny ze słodką wodą, basen kryty oraz 14 zjeżdżalni przyhotelowego Aquaparku. Dodatkową atrakcją jest również wesołe miasteczko, w którym cała rodzina miło spędzi czas.Jungle Aqua Park, Egipt

Hotel ten gwarantuje dobrą zabawę miłośnikom wodnego szaleństwa. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Znajduje się tu 21 basenów połączonych mostami i kanałami wodnymi oraz największy Aquapark w Hurghadzie. W jego skład wchodzi 35 zjeżdżalni (21 dla dorosłych i 14 dla dzieci), które zapewniają wiele niezapomnianych wrażeń.

Titanic Beach Spa & Aquapark, Egipt

Oprócz wysokiego standardu usług, wyśmienitej kuchni i znakomitej atmosfery hotel ten zachęca świetną zabawą. Duży kompleks basenowy o powierzchni 16000m2 zapewni rozrywkę dla całej rodziny. 12 zjeżdżalni, basen ze sztuczną falą, leniwa rzeka, a dla najmłodszych również brodzik. To wszystko czeka na tych, którzy wakacje chcą spędzić pod znakiem dobrej zabawy.Marabout, Tunezja

Ten zlokalizowany bezpośredni przy piaszczystej plaży hotel posiada wiele atrakcji, które umilą pobyt całej rodzinie. Duży basen ze słodką wodą, basen kryty oraz brodzik dla dzieci to dopiero początek. Najwięcej zabawy zapewnia Aquapark z 8 niesamowitymi zjeżdżalniami, z którego korzystać można już od 7 roku życia.

Thalassa Sousse, Tunezja

Pomimo iż hotel posiada zaledwie trzy zjeżdżalnie, gwarantują one przednia zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do dyspozycji gości są również 3 baseny – 2 odkryte i 1 kryty, a także brodzik dla dzieci.Caretta Beach Resort & Waterpark, Grecja – Zakynthos

Kompleks ten to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Park wodny wyposażony w 9 zjeżdżalni zapewni moc zabawy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Na spragnionych większej ilości wrażeń czeka basen ze sztuczną falą raz leniwą rzeką. Mniej aktywnym pozostają 3 baseny dla dorosłych oraz dwa brodziki da dzieci.

Aguis Marine Resort & Waterpark, Grecja - Kos

W hotelu Aguis Marine Resort & Waterpark na gości czeka mnóstwo wodnych atrakcji. Szczególną rozrywką są zjeżdżalnie, które przystosowano do potrzeb zarówno tych starszych, jak i młodszych turystów. Jest tu również gdzie popływać. Na terenie hotelu znajdują się 3 duże baseny, a także basen dla dzieci. A wszystkie wypełnione słodka wodą.

Nasz typ na urlop: Balaton – wakacje w stylu retro

balaton1

Wraca moda na dawne miejsca wypoczynku, kiedy o plażach Grecji, Hiszpanii, tropikalnych krajach można było tylko pomarzyć z braku waluty i paszportów. Pokolenie dzisiejszych 50 i 60 latków najczęściej wypchanym po brzegi „maluchem” wyruszało na podbój jedynie dostępnych europejskich kurortów na Węgrzech, Słowacji w Czechach, Bułgarii, Rumunii, a co więksi szczęściarze nawet nad Adriatyk. Zapełnialiśmy plaże na bułgarskiej Riwierze, czy nad brzegami ciepłego Balatonu, a także miejscowe targowiska, aby w epoce socjalistycznej wymiany towarowej sprzedać braciom Węgrom trochę kiełbasy, kabanosów, a w zamian kupić, bluzeczki, rajstopy, koszule, wymienić forinty czy lewy na dolary. I tak kwitła ta wymiana handlowa korzystna dla obu stron, a wypoczynek, plaża, no cóż nie zawsze starczało na to czasu…

Miejsce na piękny i niezbyt drogi urlop

Po latach, kiedy już objechało się wiele krajów, opalało na wielu plażach, bywało tu i tam, ówcześni rycerze spod znaku Merkurego, z rozrzewnieniem wspominając dawne letnie przygody i umiejętności zabawy w chowanego z celnikami- postanawiają wrócić tu gdzie zdobywali pierwsze ostrogi obieżyświatów i nareszcie oddać się upragnionemu odpoczynkowi. Wakacje w dawnych miejscach to jakby film w stylu retro. Tyle, że to już retro, które bezpowrotnie minęło. Ci, którzy już tu byli przed laty mogą porównywać jak np. podniósł się od tego czasu poziom obsługi, ile przybyło nowoczesnych hoteli, jak bardzo zmieniły się warunki wypoczynku, jakie atrakcje czekają na turystów. A młodsi-, którzy przyjadą tu po raz pierwszy odkryć, że Węgry mogą być znakomitym miejscem na piękny i niezbyt drogi urlop.

I tylko sam Balaton pozostał niezmieniony od tych lat. To największe jezioro w środkowej Europie jest najcieplejszym zbiornikiem wody w tej części Europy. Latem temperatura wody sięga 26-28 stopni, co jest szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi. Jego niewielka głębokość 3 średnio 3- 4 metry, ale na południowej stronie można całkiem daleko odejść od brzegu, a woda sięgnie Wam zaledwie do pasa. Są to, więc znakomite warunki dla tych, co dopiero uczą się pływać; bądź zwyczajnie pobaraszkować bezpiecznie w wodzie z dziećmi. Lato nie kończy się tu z wakacjami. Temperatura powietrza i wody nad Balatonem sprawia, że nawet w październiku można tu swobodnie zażywać kąpieli.balaton_-_family_1balaton_3bis

Żaglówką i rowerem

Dla miłośników sportów wodnych, żagle, narty wodne, rowery wodne ma do dyspozycji prawie każdy ośrodek nie mówiąc już o prywatnych wypożyczalniach sprzętu. Także wędkarze mogą tu swobodnie wędkować po wykupieniu niedrogiej karty rybackiej dostępnej w każdym sklepie z artykułami wędkarskimi.

 

Ci, którym znudzi się kąpiel, plażowanie czy sporty wodne mogą wypożyczyć rower i postarać się objechać ścieżkami rowerowymi całe jezioro. Pamiętajmy jednak, że trasa wokół Balatonu liczy 200 km. Ważne jednak jest to, że w każdej wiosce wzdłuż 13639__balaton_biscałej trasy możemy rower oddać i wrócić do domu np. często tu kursującymi autobusami czy mikrobusami. Wstęp na wiele plaż jest darmowy, ale np. na plażę w Balatongyӧrӧku   z niebieską flagą sygnalizująca najwyższą, jakość wody jest symboliczna opłata w wysokości 600 forintów( 1 forint to 0.0145 Zł), z czego dzieci płacą połowę. Warto też zakupić Balaton kartę, z którą mamy ulgę 40 proc.ie oczekujcie jednak nad Balatonem szerokich piaszczystych plaż. Tutaj plaże są trawiaste niemniej jednak dobrze utrzymane i czyste. Brzeg jeziora zazwyczaj umocniony jest kamieniami, tak, że do wody wstępuje się po schodkach. Tam gdzie brzeg nie jest przygotowany do kąpieli jest zarośnięty trzcinami, ale i tu, można znaleźć urocze zakątki z ławeczkami i mostkami. Wszędzie jest pod dostatkiem czystych toalet.

 

Jeśli już będziecie w Balatongyӧrӧku warto spojrzeć na jeziora z tarasu widokowego Szepkilato albo też skorzystać z przelotu balonem, które oferowane są w każdym hotelu. Ale ta przyjemność jest znacznie droższa niż wejście na plaże. Ale za to, co za widoki. Na wzgórzach Badacsony uprawiana jest winorośl, a winem pochodzącym z tych winnic Węgrzy chlubią się nie tylko w kraju ale i za granicą. Znakomitego wina jest tu wszędzie pod dostatkiem, a co ważne jest nie drogie, a wielość gatunków zadowoli nawet najwybredniejszych smakoszy.

Największe możliwości znalezienia lokum na każdą kieszeń są w Siofók. Tutaj ceny w prywatnych kwaterach wynoszą średnio od 25 do 35zł za osobę, natomiast ceny na kempingach są nieco droższe niż u nas, ale też można znaleźć prywatne campingi znacznie tańsze i o dobrym standardzie.

Urlop nad Balatonem nie zrujnuje was finansowo. Obiad w typowej węgierskiej gospodzie zwanej tu Csȧrda może być mocno urozmaicony, a ceny raczej przystępne i zbliżone do naszych. Absolutnym hitem jest zupa rybna - Halszkę. Warto także spróbować zup owocowych np. truskawkowej, gruszkowej. Polecamy też serowe placuszki polewane śmietaną i posypane cukrem, które w jadłospisie można znaleźć pod słowem- túrógombóc. A do tego oczywiście – dzban wina np. Cserrszegi Fûszeres, które niedawno zyskało sławę „ wina roku.

Termalne żródła lecznicze

Balaton przyciąga dziś także wszystkich tych, którzy przyjeżdżają tu nie tylko na wypoczynek, ale i leczenie w termalnych, mineralnych wodach największego termalnego jeziora w Europie i drugiego największego na świecie. W 1795 r. w miasteczku Hėviz, w odległości 6 km od Balatonu wybudowano ośrodek kąpieli leczniczych. Jezioro Hevez ma głębokość ponad 38 m, a lekko radioaktywna woda bogata jest w siarczany, sole wapnia i bije ze źródła z wydajnością 86 mln litrów w ciągu dnia. Temperatura wody w lecie wynosi 35 st. C, a w zimie nigdy nie spada poniżej 22 st. Kąpiele pomagają głownie w leczeniu chorób układu kostnego, narządów ruchu i mięśni. Kuracjuszom aplikuje się też zawijanie z bagna roślin gnijących na dnie jeziora. Kąpiel w wodach termalnych trwa maksymalnie poł godziny dziennie. Najwięcej spotkać tu można obcokrajowców i dla nich też wybudowano tutaj ponad 20 nowoczesnych, komfortowych hoteli z własnymi programami wellness. Maleńkie lotnisko Sarmellek w pobliżu Hėvizu ma połączenia lotnicze z kilkoma największymi miastami w Niemczech.

Kilka praktycznych rad.

W każdym miasteczku płaci się za parkowanie i należy to respektować bowiem węgierscy strażnicy są niezwykle pracowici ,a tłumaczenie ,że nie wiedzieliśmy czy nie mogliśmy znaleźć automatu niestety nie pomaga. Na węgierskich autostradach obowiązują opłaty, a ostrzegają o tym napisy Mȧtrica/Vignette . Na przejściach granicznych możemy kupić 4 albo 10 dniowe pozwolenia bez żadnych jednakże nalepek ,ale biada temu kto nie ma potwierdzenia wykupienia pozwolenia. Policja może nawet zatrzymać samochód. Drogi na Węgrzech są znacznie lepsze niż u nas i bez problemu można poruszać się po drogach lokalnych.

Dobrze jest wiedzieć, że w języku węgierskim literę S czyta się jako Ś i przeciwnie spółgłoskę Sz wymawia się jako S. Przyswajając sobie tylko tę jedną zasadę możeci uniknąć wielu komicznych sytuacji i nieporozumień.

W restauracji dobrze wiedzieć ,że słowo csipos oznacza – palący, ostry, korzenny, a słowo cesemege – oznacza slodki. Gulȧś – w naszym znaczeniu to perkelt, a jeśli zamówicie gulȧś – otrzymacie po prostu zupę gulaszową.

Raport o wakacyjnych podróżach organizowanych na własną rękę

Wakacje 2013

images_wakacje_na_wasny_rachunek

Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta. Nowością są wyjazdy „do it yourself” na Majorkę i Sycylię – kierunków zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla biur podróży. Przygotowany przez FRU.PL raport pokazuje, że najchętniej podróżujemy na pokładach niskokosztowych przewoźników, u których średnie ceny biletów mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi w regularnych liniach lotniczych.

Wakacje to czas wzmożonego zainteresowania podróżami na własną rękę - w tym roku taką formę turystyki wybrało o 20 proc. więcej Polaków niż w roku minionym. Coraz więcej turystów przekonuje się, że samodzielne przygotowanie urlopu jest proste i bezpieczne, zapewnia swobodę i pełną kontrolę nad przebiegiem podróży, a dobrze zorganizowany wyjazd umożliwia sporą oszczędność” - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. „Aby obniżyć koszty wyjazdu, Polacy coraz częściej podróżują na pokładach niskokosztowych przewoźników. Z naszych analiz wynika, że aż 65 proc. rezerwacji na tegoroczne wakacje stanowią loty tanimi liniami” - zauważa Bogumiła Sowa FRU.PL.

Najpopularniejsze kraje na wakacje

Z danych platformy FRU.PL wynika, że większość Polaków spędzi w tym roku urlop w Europie (75 proc.), na drugim miejscu plasuje się Azja – tam wybiera się 12 proc. klientów serwisu FRU.PL. Wśród kierunków europejskich najbardziej popularne są Włochy, Hiszpania i Francja dokąd poleci odpowiednio 30 proc., 25 proc. oraz 17 proc. turystów. Podczas tegorocznych wakacji ogromną popularnością cieszy się Chorwacja - wybierze się tam 10 proc. turystów planujących urlop poza Polską.

Mimo, że wśród kierunków urlopowych od lat królują kraje Regionu Śródziemnomorskiego, to zauważalny jest wzrost zainteresowania regionem Półwyspu Bałkańskiego - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Coraz częściej turyści decydują się na podróż samolotem do Chorwacji, do czego zachęca zarówno bogata oferta połączeń lotniczych jak i możliwość rezerwacji lotu w niskiej cenie” - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL „W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast okresie od maja do października bieżącego roku z czterech polskich miast można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu i Dubrownika. Do Chorwacji latają również niskokosztowi przewoźnicy: Ryanair i Wizzair, u których bilet lotniczy można zarezerwować już za około 300 zł”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Rzym, Barcelona i Paryż

Najbardziej popularnymi miastami, do których wybierają się w tym roku polscy turyści są Rzym, Barcelona i Paryż, dokąd poleci odpowiednio 17 proc., 13 proc. i 10 proc. pasażerów. Niemal co dziesiąty planuje samodzielny wyjazd na Majorkę lub na Sycylię (9 proc).

Regiony, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla wakacji z biurem podróży, zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników wyjazdów „do it yourself” - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Zorganizowany na własną rękę urlop na Majorce może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z touroperatorem. Wyspa szczyci się bowiem szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, co sprzyja wyszukaniu kwatery odpowiadającej naszym możliwościom finansowym. Dodatkowo, koszty przelotu możemy obniżyć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej i śledząc ceny biletów lotniczych. Przykładowo, rezerwując w maju lot, na pokładzie linii Ryanair, do Palma de Mallorca mogliśmy za niego zapłacić 138”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Rzym

17,0%

Barcelona

13,0%

Paryż

10,0%

Lizbona

9,0%

Majorka

5,0%

Bourgas

4,5%

Malaga

4,5%

Piza

4,0%

Nicea

4,0%

Trapani (Sycylia)

4,0%

Alicante

2,5%

Tabela 2 Procentowe zestawienie najbardziej popularnych miast, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne wakacje. Źródło: FRU.PL.

Tanimi liniami na wakacje

Jak wynika z danych FRU.PL, większość lotów na wakacje (65 proc.) stanowią podróże tanimi liniami lotniczymi. Liderem wśród przewoźników jest Ryanair, na pokładach którego poleci 41,1 proc. pasażerów zaś na miejscu drugim z 15 proc. udziałem znalazł się Wizz Air wyprzedzając PLL LOT, z którym poleciało 14,9 proc. pasażerów.

 

„O wyborze podróży tanimi liniami decydują względy praktyczne i nawet niedogodności związane niekiedy ze sporą odległością lotniska od centrum miasta nie zniechęcają Polaków do podróżowania tanimi liniami” - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Podróż na podkładzie niskokosztowego przewoźnika to przede wszystkim duża oszczędność. Podczas tegorocznych wakacji średnie ceny biletów są nawet o 92 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi u regularnych linii rejsowych” - dodaje Bogumiła Sowa „Warto zauważyć, że niższe ceny lotów wpływają również na częstotliwość zagranicznych podróży – dzięki tanim przewoźnikom wielu Polaków może pozwolić sobie na więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w ciągu roku” - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

 

Najwięcej turystów wybiera się w wakacyjną podróż tanimi liniami do Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Jak wynika z analizy FRU.PL, na przykładzie biletów do Hiszpanii, można zauważyć, że średnie ceny biletów na loty tanimi liniami mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe niż średnie ceny biletów u regularnych przewoźników.

 

Odsetek rezerwacji biletów na podróż tanimi liniami lotniczymi

Średnia cena biletu na podróż liniami lotniczymi tzw. low cost

Średnia cena biletu na podróż regularnymi liniami lotniczymi

Cena najtańszego biletu

Włochy

86%

585

609

359

Hiszpania

80%

752

1442

427

Francja

45%

574

1150

325

Grecja

36%

860

1239

416

Chorwacja

83%

949

1116

658

Portugalia

0%

-

1226

724

Tabela 3 Procentowe zestawienie najczęściej wybieranych linii lotniczych w okresie 15.06-15.09.2013 na loty do krajów europejskich (w wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Niemiec). Źródło: FRU.PL .

 

 

Podstawą badania była analiza sprzedanych przez FRU.PL biletów do Europy na wylot w okresie od 15 czerwca 2013 do 15 września 2013. Kierunki urlopowe nie obejmują Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

 

 

Kto będzie sprowadzał turystów z zagranicy?

Marszałkowie nie będą sprowadzać z zagranicy turystów niewypłacalnych biur podróży. Taką decyzję podjęli w zeszłym tygodniu na konwencie w związku z niejednoznacznymi przepisami oraz ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Sportu i Turystyki. Skoro nie będą tego robić marszałkowie, powstaje pytanie, kto zajmie się turystami, gdy biuro podróży złoży oświadczenie o niewypłacalności, a hotelarze za granicą w odwecie za nieuregulowane rachunki wyrzucą jego klientów? Pojawia się też problem, skąd wziąć pieniądze na zwrot wpłaconych przez turystów pieniędzy, skoro ustawowo im to przysługuje, ale gwarancje biur podróży zazwyczaj na to nie wystarczają

Chciałbym, aby jasno i wyraźnie został wskazany organ odpowiedzialny za pomoc turystom, którzy będą znajdowali się za granicami kraju, gdy upadnie organizator ich wyjazdu – skomentował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Przeżyliśmy już wiele upadków biur podróży. Pracownicy naszego urzędu marszałkowskiego byli na potrzeby turystów właściwie 24 godziny na dobę, więc wiemy, jak skomplikowane są to sytuacje. Nie wyobrażam sobie zatem prowadzenia operacji na żywym organizmie, a na to się na razie zanosi. Już teraz, przed wzmożonym sezonem Ministerstwo Sportu i Turystyki powinno określić pewne procedury, żeby uniknąć później chaosu.

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia