Ranking podziemnych atrakcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Współcześni turyści zwiedzający Kopalnię Soli „Wieliczka” na powierzchnię wracają zdumieni, zachwyceni, zainspirowani. Nie inaczej było przed wiekami. W XV czy XVI wieku podziemna wycieczka wymagała pozwolenia króla.

Czytaj więcej...

Regionalne produkty z Europy w Zakopanem od 10 do 17 sierpnia br

W najbliższą niedzielę 10 sierpnia w Zakopanem pod Wielką Krokwią rozpoczynają sie piąte Europejskie Targów Produktów Regionalnych. Swoje wyroby zaprezentuje  tu250 producentów tradycyjnej żywności z 11 państw. Targi potrwają przez do 17 sierpnia.

 

"Do prezentacji tradycyjnej żywności zaprosiliśmy też stu wytwórców żywności tradycyjnej z innych krajów: Bułgarii, Chorwacji Francji, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i słynących z regionalnej kuchni Włoch.My ze swej strony chcemy pokazać, że nasze rodzima polska żywność, wytwarzana niejednokrotnie w ten sam sposób od setek lat, to produkty najwyższej jakości" - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Krzysztof Król- Łęgowski

 


Według organizatorów  targów na Dolnej Równi Krupowej odwiedzający je będą mogli spróbować specjałów kuchni regionalnej i nawiązać kontakty z producentami żywności.

 Amatorzy będą można spróbować m.in. włoskich makaronów i miodów, tradycyjnie przyrządzanej węgierskiej mangalicy czy rumuńskich owczych serów.

Podczas targów odbędzie się Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, który zainauguruje korowód baców ulicami Zakopanego. Będzie można np. zobaczyć proces powstawania oscypka i dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać ser w kuchni. Na koniec zostanie wybrany najlepszy oscypek. Targom będą towarzyszyły seminaria o zdrowej żywności oraz występy zespołów regionalnych, nie tylko z Podhala. Podczas targów odbędą się także warsztaty i pokazy rękodzielnicze.

 

 

Wielkanocne podróże lotnicze Polaków

 

Jak co roku większość Polaków planuje spędzić Wielkanoc w gronie najbliższych. Często oznacza to, że święta spędzimy z rodziną, ale poza granicami kraju. Z analizy platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL wynika, że najwięcej Polaków poleci do Wlk. Brytanii, Niemiec oraz Irlandii. Część osób wybiera się na kilkudniowe wakacje w gronie przyjaciół do jednego z europejskich miast.

Święta z rodziną w Europie

Polacy, przywiązani do tradycyjnego spędzania Wielkanocy, udają się do bliskich mieszkających za granicą, aby wspólnie zasiąść do świątecznego śniadania. Do najczęściej wybieranych przez klientów FRU.PL kierunków podróży wielkanocnych należą Wielka Brytania, Niemcy oraz Irlandia. „Polacy coraz chętniej decydują się na świąteczną podróże samolotem do rodziny mieszkającej w Europie ze względu na atrakcyjne ceny biletów lotniczych. Przykładowo, rezerwując w lutym lot na wielkanocny wyjazd do Londynu, można było go nabyć już za 110 zł” – mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. 

Nietypowe święta z przyjaciółmi

We Włoszech popularne jest powiedzenie: „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi", co znaczy, że Boże Narodzenie powinno się świętować w gronie rodziny, natomiast Wielkanoc można spędzić z przyjaciółmi. Z danych FRU.PL wynika, że dla coraz większej grupy Polaków Święta Wielkanocne to doskonała okazja na krótkie wakacje. Aktywny sposób spędzenia świąt najczęściej preferują ludzie młodzi w wieku od 25 do 35 lat. Do grona najpopularniejszych miast w okresie 29 marca – 7 kwietnia należą: Rzym, Paryż, Barcelona i Madryt. Mimo, że początek wiosny nie sprzyja plażowaniu, tamtejsze warunki pogodowe są idealne na piesze wędrówki, spacery i zwiedzanie miasta.

 

 

 

 

 

Magiczne Boże Narodzenie w Czechach

 

 

 Przyjedź na Boże Narodzenie do Czech, aby poczuć wyjątkową atmosferę. Odwiedź jarmarki adwentowe, spróbuj gorącego miodu pitnego czy grzanego wina. Na jarmarki zaprasza zarówno stolica Czech, jak i inne, mniejsze miasta oraz zamki czeskie. Czekają na Ciebie tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie i liczne imprezy. Udział w koncercie świątecznym w jednym z pięknych kościołów lub sal koncertowych z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. 

 

Jarmarki świąteczne odbywają się w Czechach podczas adwentu. Niektóre rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Czesi świętują w Wigilię (24 grudnia). Podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć zupy rybnej i smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Karp jest jednym z symboli Bożego Narodzenia w Czechach. Karpie sprzedaje się przed świętami na ulicach wszystkich czeskich miast, wprost z wielkich kadzi.

Czytaj więcej...

Pocztówki z podróży (3)

Duńskie wakacje

rubjerg_knude_med_fyret

Przed rokiem na Waszym portalu czytaliśmy wrażenia z wypraw rowerowych pana Chojny po bałtyckich wyspach i oglądając liczne ciekawe fotografie postanowiliśmy w tym roku wybrać się na kilka dni na duńskie wyspy: Zelandie i Møn. Są położone tak blisko Polski, a tymczasem nasi rodacy częściej preferują zwiedzanie odległych krajów i regionów nie zdając sobie sprawy jak cudownie można spędzić tu kilka dni na aktywnym wypoczynku. I nie chodzi tylko o weekendy- ale także i wakacje.

 Prospekty głoszą, że duńskie wyspy stanowią wymarzone miejsce dla odpoczynku dla rodzin z dziećmi dla których przeznaczone są liczne i niespotykane gdzie indziej parki zabaw i rozrywki. I to jest fakt, a zważywszy na to, że tutejsi mieszkańcy są niezwykle mili , sympatyczni i pomocni- nasza rodzina jest zauroczona Danią i zapewne wrócimy tu w przyszłym roku, aby poznać nowe regiony i atrakcje.

 Co ważne- wyspy można zwiedzać na rowerze, albowiem wszędzie są doskonałej jakości ścieżki rowerowe, a niemal w każdej miejscowości można zaopatrzyć się w doskonale mapy rowerowe i wypożyczyć rower w cenie średnio od 40 do 6o DDK za dzień.. Piękne wybrzeże- to raj dla wędkarzy, plażowiczów. Atrakcyjne są np. wycieczki kutrami rybackimi na pełne morze, gdzie można łowić ryby na wędki, a kto chce może za niewielką opłatą wypożyczyć łodzie motorowe, sprzęt rybacki. Gdzie mieszkać? To proste. Wynajmuje się wcześniej domki letniskowe oferujące komfortowe warunki, wybiera miejsce na kempingu, albo też korzysta ze schronisk młodzieżowych i rodzinnych. Można również wynająć nocleg w tradycyjnych duńskich zajazdach czyli naszych gospodach.

Nasza rodzinka znalazła swą „bazę” na przedmieściach miasteczka Helsingor na samym północnym cyplu cieśniny sundzkiej. To średniowieczne urocze miasteczko będące ruchliwym portem promowym jest doskonałą bazą wypadową do Kopenhagi, na tzw duńską riwierę, oraz do Szwecji. Ale największą atrakcją jest niewątpliwie słynny XVI w. zamek Kronborg, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale znany przede wszystkim z tego, że Szekspir wybrał go na miejsce akcji „Hamleta”.

Wybierając się do Danii warto wcześniej skorzystać z informacji na stronach internetowych m.in.: www.visitDenmark.com,a także www.dunskiewyspy.pl. Znajdziecie tam mnóstwo interesujących i ważnych informacji praktycznych(np. o warunkach uzyskania zniżek na nocleg( w schroniskach można mieć np. własną pościel!), zwiedzanie, wynajem łodzi, rowerów, itp., a także o ty, gdzie i co warto zjeść, jakie są aktualne ceny posiłków, podstawowych artykułów spożywczych, usług, przejazdów itp.

Myśmy spędzili na duńskich wyspach uroczy tydzień. I na pewno jeszcze nie raz tam wrócimy. Was też do tego zachęcamy.

Adrian, Halina , Krysia i Jacek Mikołajscy z Warszawy

Ścieżka turystyczna wśród koron drzew

Lipno_2smallNiezwykła atrakcja czeka na turystów, którzy odwiedzą miasteczko Lipno nad Wełtawą w regionie Szumawa, na południu Czech.

W lipcu została tu uroczyście otwarta, przez samego prezydenta Václava Klausa, unikatowa ścieżka turystyczna wiodąca wśród koron drzew, jedyna w swoim rodzaju w Czechach.

Oferuje wspaniałe widoki na piękną, szumawską przyrodę, Jezioro Lipeńskie i Góry Novohradskie. Długość trasy wynosi 675 metrów, po drodze znajdziemy tablice z informacjami o ciekawostkach przyrodniczych w okolicy. Cała trasa jest dostępna także dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Bezpieczeństwo turystów zapewnia solidna, drewniana konstrukcja podpierana przez 75 słupów, poręcze i siatka z obu stron ścieżki. Na końcu trasy znajduje się 40-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się fantastyczny widok.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na majowy weekend

 

Długi Weekend Majowy

 28.04 – 6.05.2012r.

 Cena: 600 zł od osoby za cały pobyt

 Hotel Gromada ** w Busku – Zdroju

Czytaj więcej...

Czechy – tradycyjna impreza folklorystyczna na liście UNESCO

Jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji ludowych w Czechach, tzw. Jazda Królów, odbywająca się corocznie wiosną w regionie Slovacko na południu Moraw, została w listopadzie wpisana na listę UNESCO.
Pierwsze wzmianki o tradycji pochodzą z początku XIX wieku, ale jej korzenie sięgają podobno dawniejszych czasów. Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.

Czytaj więcej...

Na wiśnickim zamku. Zjazd pięciu pokoleń jednej rodziny

ii zjazd rodziny wyrwiczw- 2 040Po raz drugi już na przestrzeni trzech ostatnich lat–w Nowym Wiśniczu w woj.małopolskim spotkali się przedstawiciele pięciu pokoleń rodziny Wyrwiczów, od wieków związanych z tym uroczym miasteczkiem. Tutaj, bowiem w XVI w sprowadził protoplastów tego rodu z dawnych kresów Rzeczypospolitej Piotr Kmita wielki marszałek koronny i wojewoda krakowski. Do dziś na wiśnickim cmentarzu zachowały się rodzinne grobowce z XIX w. Najstarsza uczestniczka zjazdu liczyła 87 lat, a najmłodsza zaledwie 8 miesięcy

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia