Odwiedźcie Brno i Morawy

BrnoJeśli poznaliście już piękną złotą Pragę czas wybrać się na dwu - trzydniowy weekend do Brna - stolicy Moraw, drugiego pod względem wielkości miasta w Czechach, które także może poszczycić się niezliczoną ilością zabytków.

Połączenia z Polski do miasta leżącego na szlaku łączącego północno i południowe cywilizacje europejskie jest bardzo dogodne. Samochodem z Warszawy dojedziecie przez Bielsko i Cieszyn ciągu maksymalnie 7-8 godzin. Dogodne są także i częste połączenia kolejowe zarówno z warszawy jak i Katowic, a ceny biletów przystępne.

Jakie atrakcje oferuje nam Brno? Właściwie zarówno w mieście jak i najbliższej okolicy każdy znajdzie tu coś interesującego. Miłośnicy zabytków, historii mogą podziwiać niezliczoną ilość historycznych budowli. Stolica Moraw, siedziba królewskiego rodu Przemyślidów, która uzyskała prawa miejskie w 1243 r. nadane mu przez króla Wacława I posiada zachowany dawny układ urbanistyczny. Wizytówką miasta jest zamek Špilberk, w którym zachował się wczesnogotycki pałac z dwoma kaplicami, a który w późniejszym okresie zaczął pełnić rolę barokowej twierdzy by z kolei w XIX wieku stać się  miejscem uwięzień opozycji politycznej  zwanym też przez ludność „więzieniem narodów”. Nad miastem góruje gotycka katedra św. Piotra i Pawła. Z początków XVI w pochodzi także portal staromiejskiego ratusza ze zgiętą wieżyczką(pinakiel) i późnogotyckim motywem zdobniczym.
Chodząc ulicami śródmieścia łatwo natkniecie się na historyczne budowle o ciekawej architekturze jak np. liczne kompleksy budynków klasztornych, a wśród nich m.in. klasztor Kapucynów z mumiami mnichów czy barokowo naturalistyczna fontanna Parnas, dwór biskupi, renesansowe pałace tutejszych oligarchów. Warto też zajrzeć do  Hausperskego pałacu - siedziby teatru Husa. Brno było też znaczącym centrum współczesnej architektury. Tu pod koniec XIX w zostały zbudowane w stylu modernizmu dwa wyjątkowe obiekty: Kleinuv palac oraz Mahenovo Divadlo (teatr Maena), pierwszy zelektryfikowany teatr w Czechach.
W centrum miasta sporo jeszcze secesyjnych kamienic. Na uwagę zasługuje okazały przykład budownictwa w stylu funkcjonalnym willa Tugendhat z 1929 r. wybudowana według projektu niemieckiego architekta Miese van der Rohe, która zyskała międzynarodową sławę. Z tego też czasu pochodzi zwarty kompleks budynków i hal brneńskich terenów wystawowych gdzie dzisiaj odbywa się wiele specjalistycznych, międzynarodowych imprez targowych.

 


Historia, targi, wyścigi


Uliczne kawiarnie w BrnieWspółczesne Brno to obok ogromnych targów także tor wyścigów samochodowych formuły 1, miejsce motocyklowych mistrzostw świata, ale także miejsce gdzie można przyjemnie spędzić czas na łonie przyrody w licznych parkach, kompleksach turystyczno-wypoczynkowych, rezerwatach położonych w niedalekiej odległości od miasta.
Dzięki swemu położeniu w dolinie rzek Svratky i Svitavy miasto i okolica tworzą rozległe, naturalne zaplecze, w którym panują wspaniałe warunki przyrodniczo-klimatyczne do uprawiania turystyki i spędzenia weekendu.
W Brnie i okolicy miłośnicy turystyki pieszej mają do dyspozycji niezliczoną ilość dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Do najpopularniejszych należy szlak wokół zapory w Brnie.Biegnie do parku przyrodniczego Podkomorske lesy wzdłuż prawego brzegu, następnie na zamek Veveři i na drugi brzeg jeziora.  Godnym polecenia jest także szlak wychodzący ze Slavkova(dawne Austerlitz) koło Brna prowadzący przez pałac w Slavkovie, w której warto obejrzeć stałą wystawę „Napoleon i bitwa pod Austerlitz, miejsce wspomnianej bitwy z mauzoleum pamięci itp.
Z kolei miłośnicy dwóch kółek mogą skorzystać z gęstej sieci tras rowerowych przecinających okolice Brna i stolicę Moraw. Warto także wiedzieć, że przez Brno prowadzi także trasa rowerowa łącząca Pragę z Wiedniem. Szereg tras rowerowych prowadzi także z Brna do Morawskiego krasu. Morawski Kras należy do najwspanialszego regionu w środkowej Europie. Na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Są to: jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką, Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha, , która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści. Do Morawskiego Krasu zaprosimy w następnych numerach naszego pisma.
Również na miłośników sportów wodnych i wypoczynku nad akwenem wodnym czeka wiele atrakcji. Przez Brno na długości 29 kilometrów płynie rzeka Svratka i w północno-zachodniej części miasta tworzy Brneńskie jezioro (252 ha), popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta, nad którego taflą wznosi się sylwetka zamku Veveři. W sezonie letnim po jeziorze pływają statki wycieczkowe, a dla amatorów kąpieli są jeszcze trzy mniejsze sztuczne jeziora.


W krainie winiarskich szlaków


Sklepik winnyZ Brna można także robić wypady do pobliskich miejscowości znanych z uprawy winorośli i produkcji znakomitego, rzadko u nas spotykanego morawskiego wina. Morawy poszczycić się mogą ponad tysiącletnią tradycją winiarstwa. Produkcja wina w całej Republice Czeskiej z własnej uprawy winogron mieści się w granicach 269-697 tys. hl.  Produkcja ta pokrywa spożycie krajowe w 50%., a średnie spożycie wina wynosi tu ok. 16 l na osobę na rok.
Proszę przyjechać na Morawy i pospacerować pod wieczór po uliczce ze starodawnymi tłoczniami i piwnicami, gdzie można spotkać winiarzy, którzy pozwolą Państwu uchylić rąbka swojej tajemnicy. Jeżeli powiedzą „Skosztujemy czegoś“, proszę się nie krępować, gdyż degustacje win w stylowych wnętrzach będą istotnym momentem dla Państwa zmysłów.
A oto jak opisują morawski szlak winny na portalu internetowym
„Morawy przecina ponad tysiąc kilometrów oznakowanych tras znanych pod nazwą Morawskie Szlaki Winiarskie. Jeżeli natrafią Państwo na ich symbol, znak piwnicy winnej, chodzi o właściwą drogę. Szlaki biegną zygzakowato terenami winiarskimi, skręcają do punktów widokowych, biegną uliczkami z piwnicami i łączą ważne miejscowości winiarskie. Wszytko jedno, czy wybiorą się Państwo na piechotę lub na rowerze, z pewnością nie ominą Państwo żadnej atrakcji winiarskiej tej krainy. Dziesięć okrężnych szlaków prowadzi po bocznych, miejscami polnych lub leśnych drogach. Trasy te łączy główny Morawski Szlak Winiarski o długości 285 km, który biegnie pomiędzy miastami Znojmo i Uherské Hradiště.

Znojemski subregion winiarski obejmuje na przykład winnicę Šobes, jedno z najlepszych miejsc pod uprawę winorośli w Europie, miasto Znojmo z podziemiem o długości 30 km, piwnice winne w Louckim klasztorze lub romantyczne ruiny gotyckiego klasztoru Rosa coeli w miejscowości Dolní Kounice.

Mikulovski subregion winiarski oferuje Zespół Lednicko-valticki, największą artystycznie ukształtowaną krainę na świecie, będącą jednocześnie zabytkiem UNESCO. Dominantą krajobrazu są białe skały Pálavy, najbardziej na zachód wysuniętej części Karpat a jednocześnie słynnych terenów pod uprawę winorośli.

Velkopavlovicki subregion winiarski zachęca gości do zwiedzania średniowiecznych piwnic templariuszy w Čejkovicach, ekspozycji winiarskiej w Hustopečach, malowniczego skupiska piwnic „Pod strážním kopcem“ w Vrbicy lub Wolnej Republiki Związkowej „Kraví hora“ w Bořeticach.”
A wieczorem – proponujemy Wam odwiedzenie  nie hotelowych restauracji, ale winnych piwnic i „sklepików” rozsianych po całym mieście, z czego najwięcej jest ich  w  śródmieściu. Tutaj spróbujecie doskonałych morawskich win nalewanych z beczki, których ceny są naprawdę niskie, a jakością czerwonej Frankowki, Klaszternego, Wawrzynieckiego czy białych  Műller Thurgan czy Vetlinskego zelenego można się długo delektować.


Co jeść?


Karczma w BrnieRzecz jasna polecamy jak zawsze kuchnię regionalną. Jedną z jej charakterystycznych Ce cech są dość zawiesiste sosy, a jako specjalność wędzone mięsa. Do tego obowiązkowo knedliki i to najczęściej houskowe czyli bułczane oraz  kysłe żeli czyli nasza kapusta kwaszona przyrządzana jednakże inaczej niż nasza, raczej bardziej postna.
Kto miałby możliwość spróbowania „utopenców”, czyli inaczej mówiąc serdelków przygotowanych w zalewie podobnej do tej, jakie nasze gospodynie zalewają …śledzie gorąco do tego zachęcam? Mnie smakowały.  Najczęściej można je dostać w wiejskich gospodach albo w niektórych sklepach spożywczych, choć te przygotowane w zakładzie garmażeryjnym nie są już tak smaczne jak te z wiejskiej gospody.
Ceny posiłków w restauracjach kształtują się różnie w zależności od kategorii, wystroju wnętrza itp. Przeciętnie za obiad w restauracji II kategorii, składający się z zupy, drugiego dania mięsnego, herbaty lub kawy zapłacić powinniśmy w granicach od 150 do 250 koron, czyli gdzieś ok.20-25 zł.  Tańsze są rzecz jasna dania gotowe w czasie obiadu, droższe rzecz jasna na zamówienie, a najdroższe w restauracjach hotelowych.
W Brnie jest kilka restauracji ulokowanych w dość atrakcyjnych miejscach m.in. w głębokich piwnicach domów przy u’ Czeskiej 6 jest „Stredoveka Krcma”, czyli Średniowieczna Karczma. Warto
.ją odwiedzić, bo ceny potraw i napojów są przystępne, a siedzi się przy długich dębowych ławach i pije miejscowe piwo z ceramicznych kufli. Najtańszą potrawą w cenie niecałych 100 kc  jest gulasz znojemski.

 

Gdzie spać?


Miejsc hotelowych Brno oferuje sporo zwłaszcza w okresie między targami. Ceny hoteli średniej klasy są nieco tańsze niż u nas. Ceny noclegu w hotelu tej kategorii zaczynają się już od 120 zł ze śniadaniem. Ale w mieście i w najbliższych jego okolicach jest sporo możliwości jeszcze tańszego noclegu w bardzo przyzwoitych warunkach w licznych tu pensjonatach, kwaterach prywatnych itp. Zmotoryzowanym polecamy rezerwacje noclegów w jednym z licznych pensjonatów w pobliżu Brna. Tutaj ceny wahają się już od 50-60 zł za osobę na dobę. Jeśli wybraliśmy się na weekend do Brna w kilkoro osób najbardziej opłacalnym będzie wynajęcie całego domku.  Dla przykładu za wynajęcie domku z możliwością noclegów dla 8 osób zapłacimy w granicach 300 zł.
Zanim się jednak wybierzecie na weekend do Brna czy na Morawy  polecamy  zarezerwować  miejsce do spania. Można to uczynić w języku polskim przez internet na stronach:  www.czecot.cz/pl/www.limba.com/pl/czechy/ i www.bloking.com.

Miłego pobytu i nie zapomnijcie po przyjeździe podzielić się z nami swymi wrażeniami i przysłać zdjęcia na nasz portal www.twojurloptwojweekend.pl

 

jankiel
stara_kuznia