Pałace i zamki w Czechach zapraszają także zimą

 

Coraz więcej zamków i pałaców w Czechach zaprasza turystów także w sezonie zimowym. Polecamy je szczególnie odwiedzić podczas jarmarków adwentowych,na których można spróbować typowych potraw kuchni regionalnej, świątecznych smakołyków i zakupić oryginalne prezenty.

 

Podróżując zimą po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na wystepie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. Obejrzymy tu niezwykłą wystawę narzędzi tortur, a także pięknej porcelany pochodzącej z okolicznych zakładów. www.hradloket.cz.

 

Pałac Děčín należy do najznamienitszych zabytków północnych Czech. Słynie z ogrodu różanego i monumentalnych barokowych stajni. W tym roku otwarta została nowa trasa zwiedzania, która prezentuje dzieje rodu Thunów, dawnych właścicieli. www.zamekdecin.cz

 

Podczas zimowej wycieczki do Czeskiego Raju warto zwiedzić  neogotycki pałac Sychrov, siedzibę rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie angielskim znajdziemy romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura. Pałac tętni życiem przez cały rok. Odbywają się tu imprezy kulturalne, pokazy sokolnicze, nocne zwiedzanie. www.zamek-sychrov.cz

 

W regionie środkowych Czech w Chlumcu nad Cidlinou znajdziemy piękny pałac Karlova Koruna należący do rodu Kinskich www.kinskycastles.com. Niedalekoleży pałac Radimoferujący między innymi ciekawą, bajkową trasę zwiedzania dla rodzin z dziećmi. www.zamek-radim.eu.

 

Na zimowe zwiedzanie zaprasza Hluboka nad Vltavou w południowych Czechach, uważany za jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci. www.zamek-hluboka.eu

Z Pragi możemy wyruszyć na wycieczkę na malowniczo położony  Křivoklát, jeden z najstarszych i najsłynniejszych czeskich zamków. Pierwsze pisemne wzmianki o stojącym w tym miejscu drewnianym zamku myśliwskimpochodzą z roku 1109-1110  zKroniki Kosmasa. Za panowania Przemysła Ottokara II został przebudowany w rozległy kamienny zamek. Późnogotycki kształt otrzymał za panowania Władysława II Jagiellończyka na przełomie XV i XVI wieku. www.krivoklat.cz

 

Więcej informacji: www.czechtourism.com/pl/press/home

 

 

Czechy winem płynące

 

   Winobranie należy do ulubionych imprez znawców i miłośników wina. Także w tym roku w wielu czeskich i morawskich miastach i miasteczkach odbędą się imprezy winiarskie. Towarzyszą im barwne programy rozrywkowe dla całej rodziny.

Królewskie miasto Znojmo zaprasza na 31 edycję święta wina 12-13.09.2014. Podczas imprezy wystąpią gwiazdy muzyki czeskiej, zespoły folklorystyczne, odbędą się pokazy rzemiosł,  szermierki i wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Tradycyjnie miasto przemierzy pochód na czele z królem Janem Luksemburskim i jego świtą. W restauracjach i na ulicach na gości czekają degustacje dobrych win i burczaków (www.znojemskevinobrani.cz).

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na  południowych Morawach zaprasza 12-14.09.2014 na Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Liechtenstejna.  Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne (www.palavske-vinobrani.cz).    

Miłośników starych piwniczek winnych i wspaniałego wina zapraszamy do gminy winiarskiej Blatnice pod Svatým Antonínkem. Gmina leży około 18 km od Uherskiego Hradišta. Nad urodzajną krainą winnic góruje  Wzgórze św. Antoniego (Antonínský kopec) – słynne miejsce pielgrzymkowe. Okolica słynie z  barwnych zwyczajów ludowych i folkloru. Przepiękne stroje ludowe można podziwiać podczas różnego rodzaju świąt i uroczystości.

Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže. Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało – niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacka.

Dzieje firmy Piwnice Templariuszy  Čejkovice wiążą się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Čejkovic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w  Čejkovicach i okolicy. Zapraszamy na zwiedzanie  tutejszych zabytkowych piwnic, połączone z degustacją i wykładem o historii  zakonu templariuszy i hodowli winorośli na południowych Morawach.

 

Także na zachodzie Republiki Czeskiej od bardzo dawna uprawia się winorośl i produkuje dobrej jakości wino. Liczne imprezy dla całej rodziny szykuje 19-20.09.2014 podczas święta wina jedno z najstarszych miast czeskich - Litoměřice, leżące w regionie Średniogórza Czeskiego (www.vinobranilitomerice.cz).

Zamek Karlštejn (33 km od Pragi) polecamy odwiedzić 27-28.09.2014 podczas XVIII edycji Winobrania Karlštejnskiego. Bogaty program kulturalny przeniesie nas w czasy panowania króla Karola IV (www.karlstejnske-vinobrani.cz).

Malownicze miasteczko Mielnik (47 km od Pragi) zaprasza na winobranie od piątku do niedzieli, 26-28.09.2014 (www.melnickevinobrani.cz)

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com/pl/press/home/

Na zdjęciu winnice w rejonie Polavy

 

 

 

 

 

Zaproszenie dla miłośników szkła i biżuterii

Już po raz trzeci miłośnicy szkła i biżuterii będą mogli podziwiać wystawę „Kruche piękno“ w Jabloncu nad Nysą (40 km od Szklarskiej Poręby). W ubiegłym roku wystawę obejrzało 6 tysięcy gości. Partnerem imprezy jest Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism.

W tym roku zaprezentuje się na stoiskach 47 producentów szkła i biżuterii oraz 4 szkoły szklarskie. Na zwiedzających czekają także warsztaty artystyczne. Będzie można samodzielnie wydmuchać i pomalować szklaną ozdobę, a także podziwiać wyrób figurek i innych ozdób ze szkła.

Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisą szykuje w ramach imprezy „Kruche piękno“ cztery wystawy. Goście obejrzą najpiękniejsze współczesne wyroby szklarskie i dzieła studentów szkół szklarskich. Wystawie towarzyszą liczne imprezy, między innymi pokaz mody i występy zespołów muzycznych.

Impreza „Kruche piękno 2014” odbędzie się na terenie Eurocentrum w Jabloncu nad Nisą od 7 do 10 sierpnia. Szczegółowy program znajdziemy na stronie internetowej Związku Producentów Szkła i Biżuterii.

Więcej informacji: www.svsb.cz

Smaczne festiwale w Czechach

 Miłośników dobrego jedzenia zapraszamy latem na nietypowe festiwale gastronomiczne w Czechach. Na smakoszy czekają przysmaki z czosnku, pyszne gulasze czy ogórkowe wariacje.

Osiemset kilogramów mięsa, cztery i pół metra cebuli i 75 kilogramów przypraw. Tylu składników zużyją kucharze do przygotowania wspaniałych gulaszy na kolejną edycję festiwalu muzyki i dobrego jedzeniaGulaszfest 2014.  Impreza odbędzie się od 17 do 19 lipca 2014 na terenie stadionu letniego w mieście Valašské Meziříčí (ok. 60 km od Ostrawy).

Czytaj więcej...

Długi weekend na Szlaku Przygody

Bogatą ofertę turystyczną na długi weekend przygotował świętokrzyski Szlak Przygody. Miejsca znane i lubiane organizują specjalne wydarzenia majówkowe, goście skorzystać będą mogli z tematycznego pakietu agroturystycznego, a na posiadaczy kart Szlaku czekają korzystne rabaty.

Wielki Piknik Majowy w Kurozwękach, majówki w Osadzie Średniowiecznej i Parku Rozrywki Sabat Krajno sprawiają, że nawet jeśli byliśmy w tych miejscach, warto z okazji wolnych dni odwiedzić je ponownie. – Festyny, zabawy, gry terenowe i imprezy kulturalne gwarantują, że nikt nie będzie się nudził – mówi Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody.

Czytaj więcej...

Zaproszenie do magicznego Czeskiego Krumlowa

 

Prześliczne, średniowieczne miasto Czeski Krumlov szykuje niezwykłą imprezę na powitanie wiosny - Magiczny Krumlov. W dniach od 30 kwietnia do 1 maja na gości czeka barwny program: korowody czarownic, koncerty, pochody z lampionami i ciekawe konkursy dla dzieci

Niezwyklą niespodziankę szykuje dla uczestników imprezy Muzeum Fotoatelier Seidel. Każdy będzie mógł zrobić sobie w ogrodach browarnianych oryginalne zdjęcie portretowe stylizowane na przełom XIX i XX wieku. Polecamy przy okazji odwiedzić niezwykłe atelier fotograficzne należące do Josefa Seidela i jego syna Františka, słynnych tutejszych fotografów prezentujących piękno Czeskiego Krumlova i Szumawy. W atelier zachowało się wiele zdjęć pokazujących życie zwykłych ludzi z tego regionu, jak również część oryginalnego wyposażenia technicznego atelier.

 

Zwiedzanie niektórych tutejszych muzeów i galerii warto zaplanować na czwartek 1 maja – wówczas wybrane obiekty oferują  bezpłatny wstęp lub zniżki.

 

Więcej informacji znajdziemy na stronie www.ckrumlov.info

 

 

Dłuuugi weekend. Co na to portfel?

 

Przed nami prawdziwy długi weekend. Biorąc 8 dni urlopu, możemy liczyć na dwutygodniowy wypoczynek od Świąt Wielkanocnych aż do weekendu majowego. Każdy wyjazd wiąże się jednak z wydatkami. Jak podaje GUS, na wakacje w Polsce wydajemy niemal 700 złotych na osobę, zaś na zagraniczne – ponad 1900 złotych. Kto i na jakie wakacje pożycza pieniądze?

Czytaj więcej...

 

jankiel
stara_kuznia